Strony

środa, 31 stycznia 2018

„Boska Florence” na zimowy wieczór


Kiedy pojawia się nazwisko Streep na plakacie zaraz rusza giełda oskarowa. Tym razem mamy do czynienia ze świetną robotą aktorską, talentem komicznym aktorki, ale to z pewnością nie jest rola życia.

niedziela, 28 stycznia 2018

Ken Robinson po raz drugi


Pisałam już o przykładach kreatywnych szkół jakie zebrał Ken Robinson („Kreatywne szkoły”), pedagog, mówca, badacz procesów edukacyjnych. „Uchwycić żywioł. O tym, jak znalezienie pasji zmienia wszystko” to nawet bardziej  przemawiająca do mnie pozycja tego autora. 

piątek, 26 stycznia 2018

„Akademia pana Kleksa” – garść pomysłów


„Akademia pana Kleksa” to lektura bardzo lubiana przez uczniów. Lubią ją również nauczyciele, ponieważ stwarza możliwość przeprowadzenia wielu ciekawych lekcji. Poniżej kilka pomysłów, które wykorzystałam w tym roku w klasach czwartych.

niedziela, 21 stycznia 2018

Prawa dziecka na lekcji wychowawczej

 Polecamy ciekawy pomysł na blogu: Dzieckiem bądź:



poparty wierszem Marcina Brykczyńskiego „O prawach dziecka” i wizualizacją najważniejszych praw dziecka.

czwartek, 18 stycznia 2018

Mickiewiczowskie opisy przyrody w klasie 4

„Pan Tadeusz”, opisy przyrody i żywiołowi czwartoklasiści. Ten zestaw to prawdziwe wyzwanie dla polonisty!

sobota, 13 stycznia 2018

Współcześni raperzy a filomaci

Czytanie obowiązkowej „Reduty Ordona” Adama Mickiewicza warto urozmaicić emisją rapu „Trzeciego wymiaru”, który przekonuje młodych ludzi, że mickiewiczowski wiersz nadaje się do rapu a nawet więcej. Jest wiele podobieństw miedzy współczesnymi raperami opisującymi miejską dżunglę i życie w XXI wieku a poetami romantycznymi.

niedziela, 7 stycznia 2018

Kolejny list i teatralna refleksja

Poznań, popołudnie 5.01.2018r.
Droga moja,
zrobiłaś mi ochotę na piosenkę w Nowym, tym bardziej, że jest to zawsze piosenka na wysokim poziomie. Też żałuję, że nie mogłam być, ale cóż, nie można być w dwóch miejscach jednocześnie – życie to sztuka wyboru.

piątek, 5 stycznia 2018

„Życie to nie teatr” - recenzja w formie listu

Poznań, 05.01.2018r.

Droga Małgosiu!

Zawsze żałuję, kiedy nie możemy pójść razem do teatru. Zastanawiam się wtedy, co byś powiedziała o danym fragmencie, czy spodobałaby Ci się scenografia, który aktor byłby Twoim numerem jeden. Tym bardziej szkoda, że nie udało Ci się obejrzeć  spektaklu „Życie to nie teatr” w Teatrze Nowym, w którym królowała Twoja ukochana poetycka piosenka.

środa, 3 stycznia 2018

Do siego roku!

Zagadka tych popularnych życzeń sięga okresu staropolskiego.Siego to dopełniacz zaimka wskazującego si, który w prasłowiańszczyźnie miał postać sь i oznaczał ‘ten, ów’.