Strony

środa, 27 listopada 2019

Drzewo ambitnego celu na lekcji z „Pana Tadeusza”


To trzecie narzędzie TOC – myślenia krytycznego, które polecam. Służy do planowania strategii działania, lub odtwarzania strategii obserwowanej na podstawie losów bohatera. Jego elementami są etapy działania i przeszkody oraz sposoby przezwyciężania tych przeszkód.

poniedziałek, 18 listopada 2019

Umęczona Polska Agaty Biziuk



Byłam wbita w krzesło przez całe przedstawienie. „Za – Polska” w Teatrze Animacji naprawdę potrafi wstrząsnąć. Agata Biziuk bez kompromisów i bez owijania w bawełnę obnażyła jedną z największych wad Polski – męczennictwo. A u Polaków - zapalczywość, kłótliwość, arogancję i zwyczaj zamiatania problemów pod dywan. Ironia, sarkazm, dosadność. To słowa klucze spektaklu.

piątek, 15 listopada 2019

Praca z lekturą „Kamienie na szaniec” – narzędzie „gałąź logiczna”


Zgodnie z zapowiedzią przedstawiam rozpisaną w etapach przyczynowo - skutkowych akcję pod Arsenałem z powieści „Kamienie na szaniec”. 

wtorek, 12 listopada 2019

Kolejne narzędzie TOC – logiczna gałąź


Pojawiły się już na egzaminie gimnazjalnym, wykorzystywane są również na ósmoklasisty zadania sprawdzające myślenie przyczynowo-skutkowe w obrębie lektury czy jakiego problemu. Stosowanie tego narzędzia pozwala, dzięki prostemu: „jeśli… to…”, określać logiczne konsekwencje zdarzeń, na podstawie znanej sobie fabuły, ale najważniejsze, pomaga przewidywać następstwa własnego zachowania czy podjętych decyzji.

sobota, 9 listopada 2019

„Dobrze, że jesteś!” – pozytywna uwaga od rówieśników


Po wpisaniu pozytywnych uwag usłyszałam od uczniów wiele ciepłych słów. Ale też kilkoro akcja zaskoczyła. Jak to – pochwała? Rzadko nas ktoś chwali! Dlaczego pani to zrobiła? Naprawdę pani tak myśli? Postanowiłam iść za ciosem i na lekcji wychowawczej uczniowie mieli za zadanie napisać coś miłego o swoich kolegach i koleżankach.

wtorek, 5 listopada 2019

Gra w zagadki Golluma

Uczniowska wyobraźnia nie zna granic. Omawiając „Hobbita” nie mogłam nie zatrzymać się przy Gollumie i jego zagadkowej potyczce z Bilbem. Zaproponowałam uczniom, by sami ułożyli podobne zagadki.

sobota, 2 listopada 2019

Pozytywna uwaga


W listopadzie – ciężkim miesiącu, kiedy wszyscy są powoli zmęczeni, nauki coraz więcej a za oknem zimno i ciemno, postanowiłam przyłączyć się do akcji pozytywna uwaga. W związku z tym każdy z moich uczniów otrzymał ode mnie pozytywny wpis, który mam nadzieję zmotywuje go do dalszych działań!

piątek, 1 listopada 2019

Czas refleksji i zadumy...

„Nie piszą listów,
nie telefonują,
nie jeżdżą samochodami,
w niebie chodzą na piechotę,
umarli.
Spotkasz ich potem.”

Jan Twardowski

Jak co roku, w dniu Wszystkich Świętych, wspominamy zmarłych aktorów, piosenkarzy, polityków, sportowców, którzy odeszli w ciągu ostatnich 12 miesięcy.