Strony

niedziela, 30 października 2016

Zespół ASPARGERA – garść informacji i wskazówek

Zespół ASPARGERA to zaburzenie rozwoju mieszczące się w spektrum autyzmu. Charakteryzuje się upośledzeniem komunikacji dwustronnej, komunikacji słownej i pozasłownej, niechęcią do zaakceptowania zmian, brakiem giętkości myślenia oraz bardzo szczególnymi zainteresowaniami. Mocną stroną osób z ZA jest zapamiętywanie faktów, dat, postaci. Wielu z nich jest uzdolnionych matematycznie.

piątek, 28 października 2016

Jak pomóc dziecku w nauce tabliczki mnożenia?


To, że my uczyliśmy się głównie pamięciowo tabliczki mnożenia, nie znaczy, że nasze dzieci też prędzej czy później zapamiętają ten system cyfr. Pamiętajmy, że obecne pokolenie wyrasta w zupełnie innym świecie, pełnym obrazów, ikon, strumienia informacyjnego jaki proponują media internetowe.

wtorek, 25 października 2016

Wielozmysłowa interpretacja „Ulewy” Adama Asnyka

Za oknem typowa jesienna pogoda. Trzeba przyznać, że październik w tym roku wyjątkowo nas nie rozpieszcza. Wiersz „Ulewa” Adama Asnyka doskonale wpisał się w krajobraz, który uczniowie widzieli za oknem.

niedziela, 23 października 2016

Klasyka po nowemu - „Krakowiacy i górale”

Kasia: Październikowy, sobotni, zimny wieczór. Idealny na teatr! Cały czas żałowałam, że jednak tym razem nie mogłaś pójść. Moi uczniowie z koła „POPkulturalne rozmowy…” byli jednak zadowoleni!

Małgosia: Opowiadaj ze szczegółami! Jestem ciekawa Twoich wrażeń. „Krakowiacy i górale” to sztuka, która od początku nie była jasna do odczytania.

środa, 19 października 2016

Nowy mural w Poznaniu

Z okazji obchodów 40. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników, którego Stanisław Barańczak był członkiem powstał mural z jego podobizną.

niedziela, 16 października 2016

„Mały Książę” – lektura ponadczasowa

Od jutra zaczynam, w jednej z klas trzecich, przygodę z „Małym Księciem”. Zawsze jestem ciekawa, jak tym razem młodzi ludzie na nią zareagują i czy nadal jest ona dla nich skarbnicą wiedzy na temat tego, jak dobrze żyć.

sobota, 15 października 2016

Masło maślane, czyli o błędach pleonastycznych

Dziś w laboratorium językowym chciałabym zwrócić uwagę na bardzo częste błędy popełniane przez Polaków, polegające na powtórzeniu tej samej treści w postaci dwóch słów.

czwartek, 13 października 2016

Minął rok! Świętujemy urodziny bloga!

Małgosia: To był ważny i pracowity rok…

Kasia: Założyłyśmy blog, a potem nastąpiła lawina zdarzeń …

Małgosia: Nie zapominajmy, że dużo się działo w naszym życiu osobistym – ktoś założył złoty krążek na palec…

Kasia:  Ktoś zmienił swoje zawodowe stanowisko…

Małgosia: Ale najważniejsze, że pisałyśmy jak szalone… O  zawodzie nauczyciela, o metodach i formach pracy…

niedziela, 9 października 2016

LUDZIE LISTY PISZĄ…

Właśnie dziś rozpoczął się Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów, który niewątpliwie zachęca do refleksji nad tym odchodzącym w przeszłość sposobem komunikowania. Dziś łatwiej jest wysłać SMS lub e-mail niż kopertę z kolorowym znaczkiem i ręcznie zapisaną kartką w środku, dlatego też w domowych skrzynkach częściej znajdujemy rachunki, reklamy i urzędowe pisma niż prywatną korespondencję.

sobota, 8 października 2016

Inteligencja – czy to przereklamowane pojęcie?

Wysoki poziom inteligencji i zdolności nie gwarantuje automatycznie wysokich osiągnięć w nauce szkolnej. Uczniowie zdolni nie wykorzystują swojego potencjału. Ich poziom osiągnięć w nauce nie jest porównywalny z wynikami uzyskanymi w testach inteligencji.

wtorek, 4 października 2016

„Zakonnica w przebraniu” a musical prawdziwy!

Kasia: Teatr Muzyczny zafundował nam musical z prawdziwego zdarzenia! Było kolorowo, głośno, idealnie!

poniedziałek, 3 października 2016

Weszłam na własną odpowiedzialność! IX METAFORY RZECZYWISTOŚCI


Decyzja o wysłaniu zgłoszenia na konkurs, który miał wyłonić członków jury społecznego IX METAFOR RZECZYWISTOŚCI - finału konkursu dramaturgicznego w Teatrze Polskim - była spontaniczna. 22 września otrzymałam mail z gratulacjami! Udało się! Już wtedy wiedziałam, że czeka mnie trudne, ale fascynujące zadanie.

sobota, 1 października 2016

Jak ocenić, żeby nie oceniać?

Ocenianie kształtujące to jedyna szansa dla nauczyciela, by ocenić wiedzę, umiejętności, a nie oceniać osoby, młodego człowieka. Służy rozwojowi i postępom obu stron. Uczniowi daje informację zwrotną i pomoc jak ma się uczyć. Nauczycielowi pomaga dobrać formy, metody, zweryfikować swoje nauczanie. Raport Organizacji Rozwoju Gospodarczego i Współpracy (OECD) z 2005 r. dowodzi skuteczności tego sposobu oceniania w poprawie wyników nauczania, przygotowaniu do uczenia się przez całe życie i wyrównywaniu szans edukacyjnych. 

Co powinien robić nauczyciel, by konsekwentnie stosować ocenianie kształtujące?