Recital „Świat nie jest taki zły” w wykonaniu Andrzeja Lajborka w Teatrze Nowym to wieczór pełen nostalgii, ciepła i wzruszeń - idealny dla tych, którzy wierzą, że sztuka może być jak rozmowa przy herbacie: prosta, prawdziwa i trafiająca w serce.
Recital „Świat nie jest taki zły” w wykonaniu Andrzeja Lajborka w Teatrze Nowym to wieczór pełen nostalgii, ciepła i wzruszeń - idealny dla tych, którzy wierzą, że sztuka może być jak rozmowa przy herbacie: prosta, prawdziwa i trafiająca w serce.
Dawno nie czułam takiego ciepła w sercu podczas całego spektaklu. „Szósta klepka” w reżyserii Łukasza Chrzuszcza w STA to przedstawienie, w którym oczarowało mnie wszystko - rewelacyjni aktorzy, scenografia w stylu retro, idealnie dobrane piosenki („Staruszek świat”, „Beata z Albatrosa”, „Płonąca stodoła”), choreografie, atmosfera.
„Alicja w Krainie Czarów. Remix” to najnowsza propozycja Teatru Nowego w Poznaniu, której premiera odbyła się 22 marca 2025 roku. Spektakl w reżyserii Zdenki Pszczołowskiej stanowi nowatorską interpretację klasycznej powieści Lewisa Carrolla, osadzając ją w realiach współczesnego świata.
Teatr Telewizji powrócił! Pisałam już o tym przy okazji spektaklu „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” Tym razem trzeba powiedzieć o czymś, co swoją treścią i formą zasługuje na wyróżnienie. Mam na myśli spektakl Marty Górnickiej „Matki. Pieśń na czas wojny”, wyemitowany w rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie.
Profesor Jarosław Liberek to jeden z tych dydaktyków na poznańskiej polonistyce, na którego zajęciach są tłumy. Ogromna wiedza połączona z poczuciem humoru to gwarancja wielkiego uznania studentów. Z wielką przyjemnością wybrałam się więc do Biblioteki Raczyńskich na spotkanie z profesorem pt. „Czy BAMBIK dogada się z BOOMEREM?”, które odbyło się we wtorek 18.02.2025 r.
Musical „Avenue Q” w Teatrze Muzycznym w Poznaniu to odważna i bezkompromisowa komedia muzyczna skierowana do dorosłych widzów. Charakterystyczną cechą przedstawienia jest wykorzystanie lalek przypominających postacie z „Ulicy Sezamkowej” czy „The Muppet Show”, co dodaje mu unikalnego uroku i pozwala na poruszanie trudnych tematów z humorem i dystansem. Reżyserem poznańskiej produkcji jest Łukasz Brzeziński, który podjął się wyzwania połączenia tradycyjnej gry aktorskiej z animacją lalek. Aktorzy nie tylko wcielają się w swoje role, ale także animują lalki, co wymaga od nich dodatkowych umiejętności lalkarskich.
My – nauczyciele nie prowadzimy osobnych lekcji o AI, tak wynika z raportu. Jedynie przy okazji poruszamy ten temat lub odpowiadamy na pytania uczniów. Jeżeli już przyjdzie nam otrzeć się o ten aspekt, to interesuje nas bezpieczne wykorzystanie AI, szanse i zagrożenia (64%), działanie AI (53%), etyka korzystania (41%).
Nie było mi nigdy dane świętować Dnia Dziadka, gdyż oboje zmarli jeszcze przed moim narodzeniem. Znam ich jednak z opowieści rodziców, w szczególności dziadka Józefa.
Spektakl „Woyzeck” w reżyserii Zdenki Pszczołowskiej w Teatrze Nowym w Poznaniu to intrygująca reinterpretacja klasycznego dramatu Georga Büchnera, który we fragmentach powstał w 1837 roku i nigdy nie został dokończony ani ułożony w takiej kolejności, w jakiej być może chciałby tego autor. Fabuła to typowy kryminał: w mieście doszło do morderstwa Marii, a głównym podejrzanym w tej sprawie jest jej partner – Franciszek Woyzeck, który według śledczych miał motyw w postaci zazdrości. Spektakl otwiera scena przesłuchania Woyzecka przez prowadzących dochodzenie detektywów – Artura Schneidera, czyli tego ze stolicy oraz miejscowego – Krystiana Klarusa. Co ciekawe żaden ze śledczych nie jest postacią napisaną przez Büchnera, ale to oni nadają spektaklowi Nowego pewien porządek, prowadzą akcję, dzięki nim poznajemy kolejnych mieszkańców miasteczka i ich historie.
Największe wątpliwości budzi dla obserwatorów, w tym nauczycieli, sprawa pisania prac pisemnych przy pomocy AI. Młodzi wyjaśniają, że najczęściej AI generuje tylko pomysły (64%), a pracę pisze się już samodzielnie. Ale przecież ten porządek pisania był akceptowany od dawna. Rodziców, rodzeństwo, proszeni o podpowiedź „jak zacząć?” zastąpiła AI.