Strony

sobota, 31 lipca 2021

Kulinarna antyutopia

 

Jeden z ważniejszych wątków powieści „Przedwiośnie” dotyczy pobytu głównego bohatera – Cezarego Baryki – w szlacheckiej posiadłości w Nawłoci. W owym sielskim dworku szlacheckim jedzenie i ucztowanie są nieodłącznym elementem codziennego życia.

wtorek, 27 lipca 2021

Smak krewetek...

 

Jak tu nie opisać miłości do krewetek, wracając z urlopu nad słonym Adriatykiem.

Czy jest możliwa sytuacja, w której czegoś nie próbowaliśmy, ale nasza zgoda na smak była bezdyskusyjna i niezachwiana. Tak jest ze mną i z krewetkami, dzięki patowi Conroy’owi, jego opowieści o rodzinie Wingo z południowoamerykańskiego Colletonu. Przeczytałam „Księcia przypływów” we wczesnych latach 90. I polubiłam smak krewetek, nie znając go wcale.

poniedziałek, 26 lipca 2021

Iwaszkiewicza apetyt na życie

 

Znakomite opowiadanie „Panny z Wilka” (1933) nasycone jest zmysłowością. Jego bohater, Wiktor Ruben, po piętnastu latach nieobecności wraca do Wilka, do majątku, gdzie kiedyś był szczęśliwy w towarzystwie sześciu pięknych sióstr. Wraca w poszukiwaniu „straconego czasu” i doświadczenia pełni życia. Symbolika jedzenia pełni tu ważną rolę. Z jej pomocą autor subtelnie rozwija niektóre wątki.

piątek, 16 lipca 2021

„Słodkie” książki dla najmłodszych

 

Książką, która jako pierwsza przychodzi na myśl w kontekście słodkości i przede wszystkim czekolady, jest „Charlie i fabryka czekolady” Roalda Dahla.

poniedziałek, 12 lipca 2021

Magdalenka – ulubienica literata

 

Gdyby wypieki były zdolne do uczuć z pewnością pozazdrościłyby magdalence honorów, jakich dostąpiła. Francuskie ciastko w kształcie muszelki zostało opisane w „W poszukiwaniu straconego czasu” Marcela Prousta, w jednej z najbardziej znanych literackich charakterystyk kulinarnych. 

środa, 7 lipca 2021

Staropolska uczta w „Panu Tadeuszu”

Lekturę „Pana Tadeusza”, który słusznie uważa się za encyklopedię polskiego życia doby romantyzmu, nie poleca się tym, którzy zamęczają się dietą. Niekończące się uczty i libacje, polowania, miłość – to wszystko zostało opisane soczyście, żywo, z drapieżnym nienasyceniem i rubensowskim nadmiarem.

poniedziałek, 5 lipca 2021

„Uczta Babette” - uczta dla duszy i ciała

 

„Uczta Babette” to jedno z opowiadań Karen Blixen, pochodzące z ostatniej książki, podpisanej pseudonimem Isak Dinesen. Na jej podstawie powstał w 1987 roku film Gabriela Axela, o tym samym tytule, ważny dla kinematografii duńskiej i światowej. Te dzieła wzajemnie się dopełniają. Nie może zabraknąć tego przykładu w naszym cyklu, bo stał się dla mnie materiałem polonistyczno- metodycznych rozważań w artykule: „Uczta Babette" – uczta dla duszy i ciała. Wielozmysłowe odczytanie opowiadania i filmu na lekcjach dla gimnazjalistów lub licealistów („Polonistyka” 5/2013).

Poniższy wpis stanowi powtórzenie tez tego artykułu.

sobota, 3 lipca 2021

Nowy wakacyjny cykl – będzie pysznie!


Wakacyjne wyjazdy to również smaczne jedzenie. Dla nas lato smakuje wyjątkowo pysznie – świeże warzywa, mnóstwo owoców, ryby, sery… Postanowiłyśmy więc, że w tym roku zajmiemy się właśnie jedzeniem w literaturze.