piątek, 15 października 2021

Mózg i sytuacje sprzyjające uczeniu się – w roli szkoleniowca

 

Małgosia: Długo musiałyśmy czekać, by zrealizować pomysł na warsztaty dla rodziców na temat technik uczenia.

Kasia: Chciałyśmy dotrzeć do rodziców, bo to oni zarzadzają nauką swego dziecka w domu.

Małgosia: Pierwszy termin ubiegłoroczny niestety nie wypalił, ponieważ przeszliśmy na nauczanie zdalne, a kontakty zostały ograniczone w kraju do minimum.

Kasia: Od początku wiedziałyśmy, że to musi być spotkanie bezpośrednie, niemal dyskusyjne…

Małgosia: I takie było to 13 października. Ciekawe w spostrzeżenia po obu stronach, refleksyjne i obfite we wnioski.

Kasia: Istotą spotkania było nakreślenie działania mózgu, poznanie stylu uczenia się dziecka i jego charakterystycznych cech oraz propozycja nowatorskich sposobów uczenia się.

Małgosia: To nie był materiał specjalnie zestawiony na potrzeby szkolenia, to raczej nasza naturalna, uporządkowana wiedza oparta na praktyce nauczania.

Kasia: Nic, co było na warsztatach nie wymagało od nas ciężkiej nauki. To była giełda pomysłów, propozycji, rozwiązań na podstawie wiedzy o zapamiętywaniu, selekcjonowaniu i utrwalaniu informacji.

Małgosia: Dużym zainteresowaniem cieszyły się propozycje wizualnych pomocy, notowanie za pomocą myślografii, wizualizacja trudnych pojęć.

Kasia: Czy jest sens organizowania takich warsztatów?

Małgosia: Strata 1,5 roku stacjonarnej nauki sprawiła, że nasi uczniowie nie zrobili takich postępów w samodzielnej nauce, jak byśmy się tego spodziewali.

Kasia: Wszechogarniająca nas technologia sprawia, że mamy wszystko podane gotowe, a nauka wymaga jednak trudu, od samodzielnej notatki i do zakotwiczenia materiału w pamięci długotrwałej.

Małgosia: Pośpiech i tempo życia sprawiają, że bliscy nie mają czasu, by wspomagać dzieci, które muszą stać się w tej materii bardziej samowystarczalni.

Kasia: Warsztaty wywołały kolejne zapotrzebowanie. Rodzice zdradzili, że borykają się z niechęcią do czytania, zwłaszcza czytania lektur, więc podniosłyśmy rękawicę…

Małgosia: Obiecujemy kolejne warsztaty o tej tematyce.




 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz