sobota, 6 maja 2023

Matura 2023 - analiza tematów z poziomu podstawowego

 

Za nami pierwsza matura w nowej formule, do której przystąpili uczniowie kończący 4 – letnie liceum. W ostatniej części arkusza młodzi ludzie musieli napisać wypracowanie liczące co najmniej 300 słów. Należało odwołać się do lektury obowiązkowej (epickiej lub dramatycznej), innego utworu (tutaj mógł to być również utwór liryczny) oraz wybranych kontekstów.

 Tegoroczne tematy to:

Człowiek — istota pełna sprzeczności. W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej — utworu epickiego albo dramatycznego; innego utworu literackiego — może to być utwór poetycki; wybranych kontekstów.

 

Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem? W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej — utworu epickiego albo dramatycznego; innego utworu literackiego — może to być utwór poetycki; wybranych kontekstów.


Moim zdaniem tematy przystępne, dające szerokie możliwości i otwierające się na kilka dróg podjęcia tematu. Jednak wcale nie były tak łatwe, jak przekazują media.

W temacie nr 1 uczeń musiał dobrze uzasadnić, co rozumie przez sprzeczność, w drugim warto zauważyć, że temat zaznacza, że dana postać ma być bohaterem dla innej postaci, a nie dla nas. Może to być pułapka dla uczniów.

W pierwszym temacie, który dotyczył człowieka jako istoty pełnej sprzeczności, z pewnością wpisuje się Stanisław Wokulski i chyba ulubiona przez licealistów lektura: „Lalka” Bolesława Prusa. Ponadto Konrad Wallenrod i postawa wyboru między tym, czego się pragnie, a co powinno się zrobić. Tak samo Kordian i cała literatura romantyczna. Myślę, że człowiek, istota pełna sprzeczności, to literatura obozowa, literatura odwróconego dekalogu, gdzie bohaterowie musieli zmierzyć się z trudnościami totalitaryzmu, wojny i wybierać często sprzeczne wobec własnej moralności zachowania.

Wybierając temat drugi, który dotyczył bohaterstwa, warto było przywołać „Zbrodnię i karę”, czyli poświęcenie się Sonii. „Potop” i Andrzeja Kmicica, który potrafi z awanturnika i hulanki zmienić się w zupełnie innego człowieka. Ale ponadto: Konrad Wallenrod, Jacek Soplica z „Pana Tadeusza” czy Artur z dramatu Mrożka „Tango”.

Tak naprawdę nie ma złych przykładów – liczy się umiejętność argumentacji i doskonała znajomość treści lektur.

Wierzę, że moi maturzyści poradzili sobie przyzwoicie i w lipcu będą cieszyć się ze zdanego egzaminu.


 Arkusze:

https://static2.cke.gov.pl/EGZAMIN_MATURALNY/2023/Formula_2023/Jezyk_polski/poziom_podstawowy/MPOP-P1-100-2305.pdf

https://static2.cke.gov.pl/EGZAMIN_MATURALNY/2023/Formula_2023/Jezyk_polski/poziom_podstawowy/MPOP-P2-100-2305.pdf

Kasia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz