poniedziałek, 24 marca 2025

„Alicja w Krainie Czarów. Remix” - groteskowa dystopia

„Alicja w Krainie Czarów. Remix” to najnowsza propozycja Teatru Nowego w Poznaniu, której premiera odbyła się 22 marca 2025 roku. Spektakl w reżyserii Zdenki Pszczołowskiej stanowi nowatorską interpretację klasycznej powieści Lewisa Carrolla, osadzając ją w realiach współczesnego świata.

Pszczołowska, znana z wcześniejszej realizacji „Woyzecka”, tym razem zabiera widzów do Krainy Czarów, która staje się metaforą dojrzewania, buntu, odrzucenia i tyranii. W realizacji spektaklu aktywnie uczestniczyła grupa licealistów, co nadało Alicji autentyczność i bliskość problematyki młodzieżowej. Reżyserka podkreśla, że choć spektakl powstawał z myślą o młodzieży, jego przesłanie jest uniwersalne i dotyka także dorosłych.

Spektakl to nie tylko podróż po fantastycznej rzeczywistości, lecz także refleksja nad relacjami międzypokoleniowymi i próbą dostosowania się do otoczenia. Pszczołowska reinterpretuje Krainę Czarów jako przestrzeń, w której granice między fantazją a rzeczywistością się zacierają, a nonsensowna logika staje się odbiciem absurdów świata dorosłych. W tej wersji Alicja nie tylko odkrywa nowy świat, ale również konfrontuje się z mechanizmami społecznymi, normami i presją otoczenia.

W spektaklu występuje zespół aktorski Teatru Nowego w Poznaniu, który w nowoczesny sposób interpretuje postacie z powieści Carrolla: 

Weronika Asińska jako Alicja Młodsza uosabia młodzieńczą ciekawość, bunt i poszukiwanie sensu w otaczającym świecie.

Maria Bruni jako Mysz  symbolizuje nieśmiałość i lęk przed nieznanym.

Oliwia Nazimek jako Papużka Lori - pełna energii i barwności, wprowadzająca element humoru.

Maria Rybarczyk jako Alicja Starsza - dojrzała wersja Alicji, ukazująca kontrast między młodością a dorosłością, pogodzenie się z rzeczywistością.

Martyna Zaremba-Maćkowska jako Królowa Kier - nie tylko groteskowa władczyni, lecz symbol represyjnego systemu społecznego, eliminującego jednostki niepasujące do norm.

Łukasz Chrzuszcz jako Lewis Carroll jako postać sceniczna komentuje wydarzenia i prowadzi narrację.

Sebastian Grek jako Kapelusznik - ekscentryczny bohater wnoszący elementy absurdu i szaleństwa.

Paweł Hadyński jako Suseł – uosabia obojętność i apatię wobec świata.

Michał Kocurek jako Księżna - groteskowy charakter ukazujący przewrotność i ironię świata przedstawionego.

Adam Machalica jako Niby Żółw - postać melancholijna, symbolizująca tęsknotę za przeszłością.

Tomasz Mycan jako Król Kier - partner Królowej Kier, przedstawiający słabość władzy podporządkowanej.

Andrzej Niemyt jako Zając Marcowy - postać pełna energii i nieprzewidywalności, wprowadzająca chaos.

Sylwester Piechura (gościnnie) jako Pan Gąsienica - mądry mentor, symbolizujący przemianę i rozwój.

Dariusz Pieróg jako Biały Królik - postać wprowadzająca Alicję do Krainy Czarów, symbolizująca pośpiech i nieuchwytność czasu.

Jan Romanowski jako Doodon - postać wprowadzająca elementy humorystyczne i absurdalne.

Waldemar Szczepaniak jako Walet Kier - lojalny poddany Królowej Kier, wykonujący jej rozkazy.

Bartosz Włodarczyk jako Kot z Cheshire - tajemniczy przewodnik Alicji, uosabiający ironię i dystans wobec świata.

Podział roli Alicji na dwie aktorki to zabieg, który podkreśla transformację głównej bohaterki – od buntu i nadziei w dzieciństwie do rezygnacji i pogodzenia się z rzeczywistością w dorosłości. Twórcy zadają pytanie: czy dorastanie to proces zdobywania mądrości, czy raczej tracenia siebie?

Spektakl Alicja w Krainie Czarów. Remix odchodzi od baśniowej narracji na rzecz współczesnych problemów tożsamości i relacji międzyludzkich. Kraina Czarów staje się alegorią mechanizmów społecznych, a surrealizm narzędziem krytyki rzeczywistości.

To opowieść o zagubieniu, buncie i iluzjach, które kształtują nasze życie. Twórcy pokazują, że każdy z nas jest Alicją - zagubioną jednostką w świecie, gdzie granica między absurdem a rzeczywistością coraz bardziej się zaciera.

Czy odnajdziemy własną ścieżkę w tej Krainie Czarów, czy - jak Alicja Starsza - poddamy się narzuconym regułom?

Kasia 




 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz