czwartek, 21 lipca 2016

Ważne książki dla pedagogów - ciekawa pozycja Malcolma Gladwella

„Dawid i Goliat. Jak skazani na niepowodzenie mogą pokonać gigantów” Malcolma Gladwella

To tendencja już od wielu lat, by ustalenia biznesu i zarządzania przenosić na inne dziedziny,  w tym sferę edukacji. Malcolm Gladwell, kanadyjski pisarz, reporter, publicysta walczy ze stereotypami myślenia i podpowiada jak ze słabości zrobić atut. 

Opiera się na przykładach biznesowych, ale także zwyczajnie ludzkich. Zaczyna od znanej biblijnej historii, by naukowo pokazać, że to co w przypadku Dawida zwykliśmy nazywać amatorstwem  jest siłą, a to, co schematycznie u Goliata określamy przewagą, jest jego paraliżującą słabością.


Dla nas pedagogów, dość zaskakujące okazują się tezy związane z systemem oświaty, edukacją i szkołą. Gladwell popiera opinie o tym, że mało liczny zespół klasowy nie oznacza sukcesów, bowiem jednostka nie czuje się w nim pobudzana, inspirowana różnorodnymi dokonaniami innych. Autor obala tezę o sukcesie ucznia w elitarnej, wysokorankingowej szkole. Nawet najzdolniejsi mogą się okazać przeciętni w nowym środowisku i nie mieć motywacji do odbudowania swojej pozycji. „Lepiej jest być wielką rybą w małym stawie, niż małą w wielkim” – mówi Gladwell i przestrzega przed popychaniem dzieci do najlepszych szkół. Rozwój dokona się w sprzyjających warunkach, nie podczas wyścigu szczurów po najlepsze egzaminacyjne lokaty.



W książce pada jeszcze jeden mit dotyczący dzieci z dysfunkcjami np. dysleksją. Większość społeczeństwa myśli, że takie kłopoty mocno ograniczają możliwości dziecka, zawężają zasób zawodów. Nic bardziej mylnego. Człowiek, staczając walkę ze swoimi słabościami, odnajduje klucz, sposób do przezwyciężenia ograniczeń i staje się bardziej kompetentny i silniejszy. Gladwell daje przykład znanego amerykańskiego prawnika procesowego, który borykał się z dysleksją i wymyślił swój sposób na czytanie przepisów prawnych, notowanie zawiłości prawniczych i zadawanie pytań świadkom podczas rozprawy.
Oczywiście jest w tym prowokacja… Bo czyż mamy życzyć naszym dzieciom dysleksji, wojny, osierocenia, by mogli osiągnąć sukces?

Inne książki Malcolma Gladwella są równie ciekawe, ale temat  siły przeczucia w  pozycji „Błysk”, czy umiejętności pracy zespołowej –„Poza schematem”  rezerwuję sobie na inną okazję.

Małgosia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz