sobota, 20 sierpnia 2022

Metoda „małych kroków”.

 

Nowy rok szkolny zbliża się wielkimi krokami. Dla uczniów, nauczycieli i rodziców to czas intensywnego wysiłku, umiejętności planowania, wykonywania wielu rzeczy na raz, a czasami konieczności dokonywania wyborów. W celu zachowania równowagi może sprawdzić się metoda „małych kroków”.

Elementy metody „małych kroków” zaczerpnięte zostały z książki R. Maurer „Filozofia Kaizen. Jak mały krok może zmienić Twoje życie”.






1.     Skupianie się tylko na jednym, kolejnym kroku – nie należy wybiegać w daleką przyszłość, warto być „tu i teraz”.

2.     Pamiętanie o tym, że na końcu drogi jest cel, który chcesz osiągnąć – ta świadomość wystarczy Ci do stawiania kolejnych kroków.

3.     Działanie zamiast czekania na lepsze możliwości – bywa tak, że zamiast działania wolimy stagnację, ponieważ spodziewamy się, że nadejdą bardziej sprzyjające warunki. Czasem warto działać, wdrażając proste rozwiązania, niż zwlekać.

4.     Korygowanie pomyłek na bieżąco – wykonywanie małych kroków daje szansę na sprawną reakcję na ewentualne błędy.

5.     Regularne działanie i ulepszanie – praktyka czyni mistrza. Im więcej działasz, tym lepszej nabierasz wprawy i pewności, że się uda.

6.     Pojawiające się problemy stwarzają możliwości – od Ciebie zależy, czy problem będzie zagrożeniem, czy szansą, niedostrzeżoną możliwością zmiany i sukcesu.

7.     Małe sukcesy budują duże motywacje – osiąganie małych sukcesów zachęca do zdobywania więcej.

Metoda „małych kroków” jest świetnym rozwiązaniem do budowania pozytywnych nawyków. Warto zastanowić się nad każdym punktem, sięgnąć do nich w momencie bezsilności i cieszyć się z małych sukcesów. Trzeba być dobrym przede wszystkim dla siebie.

 * Słowo kaizen to po japońsku zmiana na lepsze, poprawa lub polepszenie. Na początku metoda ta stosowana była przede wszystkim w biznesie, szybko jednak dostrzeżono jej potencjał również w codziennym życiu. Kaizen polega na regularnym wprowadzaniu małych, niemal niezauważalnych zmian, które jednak po jakimś czasie tworzą wielką różnicę. To filozofia, dzięki której pokonujemy najważniejszą przeszkodę, jaka staje na drodze do osiągnięcia wytyczonego celu: lęk. To także metoda, która pozwala nam wytworzyć nawyk. Jest on swego rodzaju gwarancją, że rzeczywiście będziemy się trzymać wprowadzonych zmian.

https://cam.waw.pl/pokolenia/artykul/kaizen-male-kroki-ktore-tworza-wielka-roznice-pokolenia-17/




Kasia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz