niedziela, 4 czerwca 2017

Projekty lekturowe

Pod koniec roku szkolnego omawiam z uczniami książki, które sami wybrali (najpierw każdy prezentuje przed klasą swoją propozycję, później jest głosowanie). W tym roku 6a wybrała klasycznie „W 80 dni dookoła świata”, 6b natomiast postawiła na nowość – „Osobliwy dom pani Peregrine”.

 „Osobliwy dom pani Peregrine” to ekscytujący thriller dla młodzieży. Wprowadza czytelnika do niesamowitego świata osobliwców, pełnego niezwykłych postaci i przerażających potworów. Młody Jacob – główny bohater - po tajemniczej śmierci dziadka wyrusza na odciętą od świata wyspę, by zgłębić jej tajemnice. Świat realny zaczyna przeplatać się z osobliwcami ze starych fotografii. Kiedy jednak chłopak trafia w ruiny osobliwego domu pani Peregrine, odkrywa, że dzieci stamtąd były nie tylko tajemnicze, ale i niebezpieczne. Książka zarówno dla uczniów jak i dla mnie okazała się fascynującym, trzymającym w napięciu thrillerem, ozdobionym starymi niecodziennymi ilustracjami, który stał się kanwą filmu wyreżyserowanego przez samego Tima Burtona. Powieść jest niezwykła, zilustrowana cudnymi zdjęciami. Cały czas zastanawiam się, czy fotografie dobrano tak, by dopełniały opowieść, czy też opowieść powstała, by stanowić tło dla fotografii…









 Miałam trochę obaw co do powieści Juliusza Verne (pomysł Małgosi na lekturę tutaj http://lubimyuczyc.blogspot.com/2017/02/w-5-dni-z-80-dni-dookoa-swiata-j-vernea.html), Zastanawiałam się, czy uczniowie docenią Fogga w czasach, kiedy cały świat można zwiedzić w kilka godzin… Moje obawy nie były jednak uzasadnione. Uczniowie skupili się przede wszystkim na niezwykle intrygujących bohaterach i na „osobliwościach” odwiedzanych krajów.













Przy okazji omawiania książek, uczniowie mieli do wykonania zadania. 6a – pracę odwołującą się do miejsc, które odwiedził pan Fogg, uwzględniając kalendarium. Podczas prezentacji język polski stał się na chwilę lekcją geografii – oglądaliśmy mapy, paszporty z pieczątkami z danych miejsc, globusy. 6b stworzyła natomiast ciekawe albumy z postaciami „osobliwców” z ksiązki Riggsa. Prace, oprócz opisów, zawierały kopie fotografii i zostały utrzymane w tajemniczym klimacie całej książki.

 Działania te kolejny raz pokazały mi, że praca z książką, którą uczniowie sami zaproponowali, jest dla nich bardzo intrygująca i ciekawa.  A przede wszystkim czytają  dla przyjemności!




Kasia


PS Tylko ortografia nadal kuleje...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz