sobota, 17 kwietnia 2021

BLURB – zadaniem dla uczniów

 

Świetny pomysł na niekonwencjonalne zadanie domowe. Uczniowie nie znajdą go w internecie, będą musieli sami pomyśleć i wykazać się kreatywnością.

Blurb (wym. [blerp] lub [blurp]) – to krótka notka reklamowa na okładce lub obwolucie książki. Ma za zadanie zachęcić czytelnika do kupna książki, płyty DVD czy gry.

Blurb zawsze przedstawia utwór w sposób pozytywny lub nawet entuzjastyczny, przede wszystkim ma charakter marketingowy. Najczęściej jest pisany przez redaktora wydawnictwa lub osobę, zaproszona do współpracy, z której gustem liczy się potencjalny czytelnik – znawcę tematu, pisarza, krytyka, celebrytę.

Oto propozycje wydawnictw do książek M. Musierowicz i B. Kosmowskiej:
Do takiego zadania Was namawiam. Może podsumować albo otwierać pracę z lekturą, może stanowić klasową rubrykę ulubionych książek.

Mój pomysł to podsumowanie „Sposobu na Alcybiadesa”. Zaproponowałam uczniom tylną okładkę i zadałam napisanie blurba. Uczniowie mają dowolność. Mogą wykorzystać informacje o autorze, mogą zaprojektować wypowiedź własną. Mogą także wykorzystać jakieś wypowiedzi o książce osób trzecich. Jakie rezultaty napiszę po zebraniu materiału.

Przykładowa karta tylnej okładki poniżej.


Małgosia
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz