czwartek, 28 lipca 2022

Audioteka – przyjemna alternatywa na wakacyjne dni


Spotkanie literatury i teatru dzięki Audiotece to niezmiernie ciekawy pomysł na kontakt ze sztuką słowa. W ofercie Audioteki mamy szereg dzieł przygotowanych  ogromnym wkładem pracy reżysera i aktorów.

Jedna z osób opiniujących w sieci  Audiotekę porównała efekt czytanych dzieł do odczucia z sal teatralnych z wygaszonym światłem. Rządzi słowo, dobrze zinterpretowane i zagrane. Mówię tu o takich przedsięwzięciach jak „Ojciec Chrzestny” M.  Puzo przygotowany z podziałem na role grane przez znakomitych aktorów, m.in. J. Gajosa, A. Woronowicza, Ł. Simlata, Kamili Baar, Borysa Szyca. Słuchowisko sięgające poziomu filmu Coppoli.Mam też na myśli „Braci Karamazow” F. Dostojewskiego w reżyserii Krzysztofa Kiczka. W zespole lektorów znane nazwiska aktorów. Każda słuchowa inscenizacja tworzy niezaprzeczalny klimat danej pozycji literackiej. Nie potrzeba nam surdutu Dymitra Karamazowa czy smokingu weselnego  Don Vito Corleone. Oczyma wyobraźni śledzimy wnętrza i postaci.

W ofercie Audioteki są  powieści czytane  przez  aktorów, w tym lektury szkolne, powieści najnowsze różnych gatunków. Audioteka to spotkanie z klasyką, ale i literaturą popularną. Ze względu na prawa autorskie muzyka mogła być wykorzystana tylko pomiędzy rozdziałami. Ciekawe jest to oddanie poszczególnego dzieła  pod dany głos aktorski.


 Marcin Dorociński czyta „Magiczne drzewo”, Jerzy Zelnik „Kamienie na szaniec”, Piotr Adamczyk  „Przedwiośnie”. A „Lalka” Prusa ma kilka wersji głosowych do wyboru.

Polecam  ofertę  Audioteki wszystkim, którzy nie chcą się rozstawać literaturą, tęsknią za teatrem i  są wrażliwi na to, co słyszą.

Małgosia


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz