środa, 24 czerwca 2020

Wikingowie – ludzie swobodni…


Premiera on-line „Ludzie swobodni w świetle badań empirycznych” Grupy Teatralnej „Wikingowie” zrobiła na mnie duże wrażenie.

Podczas popremierowego spotkania on-line było zaproszenie od twórców dla uczniów szkół średnich, ale spektakl nie jest za trudny dla klas ósmych. Nasza młodzież miała kilka lat temu kontakt ze spektaklem grupy „Wikingowie” - „Powrót Wikingów” i odbiór był bardzo dobry.

Tym razem  mamy  do czynienia z rozszerzeniem tematyki. Bohaterami przedstawienia nie są ludzie doświadczeni bezdomnością, ale każdy z nas  zagrożony   kryzysem, wynikającym ze współczesnej rzeczywistości, przypadku, losu. Nieprzewidziana, niespodziewana sytuacja może przyjść w życiu każdego. Głównym wnioskiem płynącym  ze spektaklu jest ta świadomość, że kryzys życiowy może dotyczyć każdego.


Dorota Abbe poprosiła do współpracy Łukasza Schmidta, aktora Teatru Nowego i jego rola spaja całość przedstawienia.  Monolog Narratora w części środkowej spektaklu jest niezwykle przejmujący i sprawny aktorsko. Aktorzy- amatorzy, członkowie grupy „Wikingowie” mieli swój czas na scenie i poradzili sobie doskonale. Wartością dodatkową jest obecność  Grażyny Gabryelewicz, nowej aktorki amatorki w tym zespole.

Materiał literacki Kuby Kaprala zwraca uwagę  swoją plastycznością, lekkością a zarazem ciężarem tematycznym.  Świetnie leżał aktorom,  obfity w cytaty, znane frazesy, miał swój wymiar ironiczny i tragiczny.

Reżyserka zadbała o różne formy, mamy etiudy dokumentalne – życia Ryszarda, mamy monologi surrealistyczne, oddziaływanie dźwiękiem i ruchem.

Spektakl jest krokiem dalej w stosunku do  wcześniejszych przedstawień. Konkretna bezdomność przyjmuje ramy uniwersalne i zaczyna dotyczyć nas wszystkich poprzez naszą samotność, opuszczenie, poniewierkę życiową.

Gratuluję całemu zespołowi pomysłu i realizacji przedstawienia.
Małgosia
Spektakl dostępny na:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz