czwartek, 15 września 2022

Nie tak daleka przyszłość… Recenzja książki „2030”

Dla wszystkich tych, którzy chcą wiedzieć, chcą sprawdzić swoja intuicję w kwestii tendencji demograficznych świata jest książka socjologa F Mauro Guilléna. Niektóre z zapowiedzi mogą zaskakiwać, niektóre pokrywają się z naszym przeczuciem.

Guillen odpowiada na palące pytania teraźniejszości. Kto będzie dominował w gospodarce lat trzydziestych XXI wieku? Jaka płeć zdominuje walkę o pieniądz? Czy kierunki demograficzne się odwrócą? Co z klasą średnią? Czy zmieni swoją strukturę?


Globalne zmiany transformacyjne nas dotyczą. Może nie dostrzegamy ich w pełni, ale jeżeli chcemy mieć ich świadomość, pozycja Guillena pomaga je zrozumieć i powiązać ze sobą. Graniczna okazuje się data 2030. Wizja socjologa zapowiada katastrofę ekologiczną, demografia będzie nadal hamować, a technologia ilościowo przewyższy ludność świata.

Autor składa swoje przewidywania w bardzo ciekawa opowieść, czytelną dla każdego. Dzieli rozdziałami treść na problemy, które,m jego zdaniem, zdominują przyszłość. Już samo ich brzmienie jest groźne.

Więcej telefonów komórkowych niż toalet.

Miasta zatoną pierwsze.

Guillen pisze: „Zegar tyka”. Przyszłość jest tuż za rogiem…

 

Małgosia


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz