poniedziałek, 22 lipca 2019

Poznań w powieściach Małgorzaty Musierowicz

„Most Teatralny, równoległy do Dworcowego, przerzucony jest nad dziesiątkiem torów kolejowych. Kończy sie zielonymi zaroślami, które należą do małego parku, lub raczej zieleńca, zwanego powszechnie Teatralką. Po prawej wąski, cienisty odcinek ulicy Stalingradzkiej przylega do olimpijskiego gmachu Opery z zaśniedziałym Pegazem na szczycie dachu."

Nie, tego miasta nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu. W Poznaniu studiowałyśmy, zamieszkałyśmy i pracujemy. A Poznań to najsłynniejsze miejsce akcji cyklu powieści młodzieżowych a właściwie sagi rodzinnej.

Małgorzata Musierowicz, poznanianka, stworzyła powieść, która nie unikała realnych miejsc, autentycznych nazw ulic, placów, parków. Tak w połowie lat 70. powstała Jeżycjada. To, co wydawało się zniechecać ogólnokrajowych  czytelników - właśnie te szczegóły topograficzne, klimat konkretnego miasta, stało się ogromnym atutem cyklu powieści, a do Poznania zaczęły przyjeżdżać zorganizowane i swobodne wycieczki fanów powieści.
Razem z Kasią wykorzystałyśmy taką możliwość i skorzystałyśmy z oferty przewodnika po miejscach związanych z Jeżycjadą. Wraz z naszymi uczniami z koła czytelniczego obeszłyśmy te zakątki.

Powstała książka, która dokładnie pokazuje wykorzystane przez pisarkę miejsca.
Rodzina Borejków rozszerza się wraz ze zmianami pokoleniowymi i cywilizacyjnymi. Funkcjonuje nadal w tych samych poznańskich miejscach, ale i rozszerza swoje bytowanie w mieście. Kiedy w Poznaniu zaczyna się remont Kaponiery, kamienica przy Rooswelta 5 wydaje się mocno odczuwać tę zmianę, w sensie realnym i symbolicznym. Pisarka w „Ciotce Zgryzotce” przenosi częściowo akcję na wieś, opisując równolegle dwa światy.Przeciwnicy Jeżycjady, zwłaszcza tej części współcześniejszej, powtarzają o streotypach pokutujacych w powieściach, o matkach karmicielkach i zapracowanych mężach, ale jednak fenomen tych powieści trwa nadal.


                                                                                                                      Małgosia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz