piątek, 12 lipca 2019

„Rżnięcie po dawnemu” – nietypowa wakacyjna impreza


Jak co roku, po lipcowych odwiedzinach u rodziców, na blogu pojawia się wpis dotyczący moich rodzinnych stron. Tym razem chciałabym napisać o nietypowej imprezie, która odbędzie się w najbliższą niedzielę – 14 lipca – w Kluczewie (miejscowości rodzinnej mojego taty Romka).

„Rżnięcie po dawnemu” to pokazy tradycyjnych metod żniwowania. Będzie można zobaczyć zarówno sierpy i kosy, stare ciągnikowe kosiarki z pomostem żniwnym czy zasłużone Vistule i cepy, a ponadto samemu wziąć udział w konkurencjach żniwnych. Gospodynie będą zaś zbierać i wiązać zboże w piękne snopki i układać w mendle.  


Dodatkowym atutem imprezy jest swojskie jadło – ciepły placek drożdżowy (pieczony na oczach widzów), pajda chleba ze smalcem i ogórkiem, kawa zbożowa. W tym roku odbędzie się również pokaz tradycyjnego przygotowywania przetworów ze świeżych owoców. Ponadto mieszkańcom zaprezentują się miejscowe przedszkolaki oraz Kapela Dudziarska „Sokoły” z Kościana. Na koniec organizatorzy zapraszają na zabawę taneczną do białego rana. Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych.
Taka impreza ma naprawdę wyjątkowy klimat, integruje mieszkańców, dostarcza rozrywki (w końcu wszystko zorganizowane jest z przymrużeniem oka), a dla mieszkańców miasta jest na pewno zupełnie czymś innym.

Jako rodowita mieszkanka Gminy Przemęt zapraszam w niedzielę do Kluczewa! Oby pogoda dopisała!KasiaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz