poniedziałek, 15 lipca 2019

Na zboczach hrabstwa Hamp – powieści Jane Austen


Jest koniec XVIII wieku. Po łąkach i wrzosowiskach hrabstwa Hamp w pobliżu plebanii swojego ojca w Steventon przechadzają się panny Austen, Cassandra i Jane.
Pierwsza o nieskazitelnej urodzie, spokojnej naturze, druga, przyszła pisarka  z chochlikami w oczach. Te obrazy mijanych pól i łąk będą z Jane do końca życia – wszystkich swoich bohaterów umieszcza w tym pejzażu, saloniku domu, na spacerze wokół domu. Ponieważ Jane Austen wyrosła w świecie zwyczajów gregoriańskich, zna troskę swych rodziców o zamążpójście córek i wykształcenie synów, umiejscawia akcję swych powieści wokół tych tematów i w tych konwenansach.


Plebania pastora Austena była położona w płytkiej dolince, otoczona zboczami łąk, z czasem rozbudowywana. Miała od frontu podjazd, w pobliżu jezioro i  ścianę kasztanów i jodeł. Od strony południowej domu znajdował się staroświecki ogród warzywny i kwiatowy. Korpus domu był trzypiętrowy z dwoma skrzydłami od tyłu. Taki opis rodzinnego domu pisarki przedstawia Lucy Warsley, biografka Jane Austen.
Pisarka z upodobaniem kreśliła obraz życia ziemiaństwa, codzienność. Portretowała kobiety zawsze dając im w charakterze niespodziewana niezależność myślenia jak na tamte czasy. Znała dobrze rytuały codzienności, ekonomiczne posiłki, robótki ręczne, przerabianie sukien i strojenie czepków, spacery i ucieczki przed deszczem. Romantyczne miejsca wokół domu posłużyły do opisu niezwykłych spotkań bohaterów często z różnych sfer towarzysko - majątkowych. Ziemiańska prowincja, perypetie rodzinno- miłosne to materia, na której znała się znakomicie. Jako siódme dziecko obserwowała losy swoich braci i siostry, ich wejścia w towarzystwo, poszukiwania partnerki, partnera. 

Powieści Jane Austen świetnie się filmują. Jest w nich komizm, sercowe rozterki, szczypta ironii. Pary, które na końcu się ze sobą związują, przechodzą przez całą serię fochów. Mamy więc posępnego dumnego pana Darcy’egoi uprzedzoną Lizzy Benett, romantyczną Mariannę Dashwood i rozważną Elinor.


  
Dom w Steventon nie przetrwał, Jane spędziła  osiem ostatnich lat życia w Chawton Cottage  w hrabstwie Hampshire, wraz z matką, siostrą Cassandrą i przyjaciółką Marthą Lloyd. Zostało tam założone muzeum pisarki,  licznie odwiedzane prze zwyczajnych turystów, ale i wielbicieli świata Jane Austeen.

Małgosia

1 komentarz: