poniedziałek, 13 kwietnia 2020

„Kalifat” – kolejna serialowa petarda


Nie od dziś wiadomo, że myślenie o serialach się zmieniło. Dziś oglądanie seriali może być rozrywką na najwyższym poziomie. Powstają wysokobudżetowe produkcje, które ogłada się z zapartym tchem. Na ekranach widzimy rewelacyjnych aktorów, piękne zdjęcia, profesjonalny montaż.

Serialem trzymającym w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty jest z pewnością „Kalifat” Przedstawia on planowany atak ISIS na Szwecję, gdzie kluczowymi postaciami są trzy kobiety, które łączy ten sam wątek.

Pervin – to szwedzka uciekinierka. Aktualnie przebywa w Państwie Islamskim w miejscowości Rakka. Znalazła się tu ponieważ w poszukiwaniu sensu życia i szczęścia podążyła za Hussanem, jej aktualnym mężem. Hussan jest członkiem elitarnej grupy bojowników ISIS pochodzących z Europy.

Sulle – młoda dziewczyna, mieszkająca z rodziną w Szwecji. Wszyscy są muzułmanami i pochodzą z Bliskiego Wschodu. Nastolatka jest zbuntowana, słucha rapu i ma duży wpływ na młodszą siostrę. Ogląda się za rówieśnikami, ale zarazem bardzo interesuje się tematem religii.

Fatima – agentka. Pracuje w Szwedzkiej Policji w wydziale do spraw Bezpieczeństwa SÄPO. Zajmuje się muzułmańskimi radykałami w kraju. Pewnego dnia otrzymuje telefon z informacją o planowanym ataku terrorystycznym przez grupę ISIS na Szwecję. Tak rozpoczyna się serial.

Serial odkrywa brutalną, ciemną stronę radykalnego podejścia do islamu. Manipulacja, strach, nierówność, bezwzględna służba Allahowi.  Co ważne, nie ma tu znaczenia kolor skóry, majątek, pochodzenie. Każdy może się w to wciągnąć. Ale też nie każdy muzułmanin jest oczywiście terrorystą.

Cały sezon obejrzałam od razu, nie mogłam się oderwać, do teraz zresztą o tym myślę. Każdy odcinek miał tak mocne zakończenie, że nie dałabym rady  nie obejrzeć następnego.

Serial polecam! Podczas narodowej kwarantanny myślę, że jego obejrzenie nie będzie zmarnowanym czasem.

Kasia
Warto wiedzieć!

Kalifat – islamski ustrój polityczny, w którym głową państwa jest kalif.

halaal – wszystko co jest dozwolone w świecie szariatu.

haram – wszystko co jest zakazane w świecie szariatu.

szariat – prawo normujące wyznawców islamu.

ISIS – salaficka organizacja terrorystyczna oraz samozwańczy kalifat ogłoszony w 2014 roku na terytorium państwowym Iraku i Syrii. Państwo Islamskie to nie tylko ugrupowanie, ale również dżihadystyczne quasi-państwo.

Koran – święta księga islamu.

dżihad – w kulturze islamu pojęcie pierwotnie oznaczające dokładanie starań i ponoszenie trudów w celu wzmocnienia wiary, by trafić do lepszego miejsca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz