czwartek, 6 stycznia 2022

„Świteź” w nowoczesnym wydaniu


Tym razem polecam animację Kamila Polaka do ballady „Świteź”, która może być dla uczniów ciekawym urozmaiceniem lekcji dotyczących twórczości Mickiewicza w szkole średniej.

 „Świteź” jest 20 - minutowym filmem animowanym, wykonanym w technice animacji komputerowej 3D i klasycznej w oparciu o tradycyjną technikę malarstwa olejnego. Opowiada historię tajemniczego jeziora, na dnie którego leży zaklęte średniowieczne miasto. Akcja filmu rozgrywa się w dwóch planach czasowych - w epoce współczesnej Mickiewiczowi i w średniowieczu, kiedy według legendy, miasto Świteź zostało zatopione. Jest to apokaliptyczna opowieść o zniszczeniu, cudach, odwiecznej walce dobra ze złem, wierze i nadziei. Film przenosi elementy malarstwa olejnego i temperowego w trójwymiarową przestrzeń, łącząc środki wyrazu klasycznej animacji z efektami i animacją komputerową. Wyjątkową estetykę zdjęć osiągnięto dzięki najnowszym technologiom przy użyciu „efektu smugi pędzla". Dramaturgia, rytm ujęć w „Świtezi” podporządkowują się muzyce na orkiestrę symfoniczną i chór, skomponowanej specjalnie na potrzeby filmu przez Irinę Bogdanovich.

Prace nad „Świtezią”, od narodzin pomysłu do ukończenia projektu, zajęły 7 lat. Film, planowany jako obraz dyplomowy reżysera, stopniowo rozrastał się. Początkowo był realizowany w studiu Se-ma-for, a w miarę postępu prac do producenta dołączyli zarówno polscy jak i zagraniczni koproducenci. Wiodącym producentem filmu stało się Human Ark -warszawskie studio grafiki komputerowej wyspecjalizowane w animacji 3D, które na potrzeby realizacji filmu zgromadziło wykwalifikowany zespół grafików i animatorów. Przy Świtezi pracowało łącznie 131 osób, liczba ujęć w filmie: 223, film składa się z 26746 klatek.

„Świteź” jest nowoczesnym połączeniem literatury, malarstwa, muzyki i animacji.

 Film dostępny tutaj: https://filmprodukcja.com/work/switez/

 

Kasia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz