poniedziałek, 18 lipca 2016

Nauczyciele w literaturze i filmie – ranking cz. 1

Czy nauczyciel jest często pokazywany w literaturze i filmie? Chyba nie aż tak często, za to zawsze z wielkim szacunkiem do jego pracy i z podkreśleniem wpływu jaki miał na swoich uczniów. Postanowiłyśmy  zestawić ranking bohaterów literackich, filmowych – nauczycieli z krwi i kości¸ zapamiętanych, naśladowanych, kultowych. Zaczynamy od Johna Keatinga, bohatera „Stowarzyszenia Umarłych Poetów” N. Kleinbaum, filmu P. Weira. To nauczyciel j. angielskiego, który trafia do Welton Academy i przewraca monotonny rytm męskiej szkoły do góry nogami. Każda jego lekcja jest inna i czegoś innego uczy. Kiedy każe wejść swoim uczniom na katedrę i rozejrzeć się po sali, chce uświadomić im prawo do niezależnych sądów. Kiedy uczniowie maszerują po dziedzińcu, już na zawsze zapamiętują pojęcie konformizmu. Kiedy  oglądają zdjęcia ze szkolnej gabloty, zaczynają rozumieć, że trzeba brać z życia tyle, ile tylko można.Keating uczy ich, co to znaczy carpe diem i odmienia pragnienia swoich wychowanków. Neil Perry postanawia walczyć o realizację swoich marzeń o aktorstwie, Todd Anderson staje się utalentowanym poetą, Knox Overstreet zdobywa piękną dziewczynę, a Charlie Dalton w końcu ma odwagę zbuntować się przeciwko konserwatywnym szkolnym zasadom. Żaden z bohaterów nie zostaje obojętny na spotkanie z Keatingiem i choć nauczyciel musi opuścić szkołę, nic już nie pozostanie takie same.

Kultowa scena:

Scena pożegnania Keatinga ze swoją klasą i wejście uczniów na ławki w hołdzie dla swojego nauczyciela, który nie tylko uczył literatury angielskiej, ale przede wszystkim odwagi w podejściu do życia i realizacji swoich marzeń.

http://www.filmweb.pl/Stowarzyszenie.Umarlych.Poetow

John Keating to jeden z najbardziej znanych wizerunków nauczycieli. Ma twarz i charyzmę Robina Wiliamsa i zasłużył na otwarcie naszego belferskiego rankingu.

Małgosia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz