środa, 13 lipca 2016

Cichowo - idealne miejsce na wakacje

Śród takich pól przed laty, nad brzegiem ruczaju,
Na pagórku niewielkim, we brzozowym gaju,
Stał dwór szlachecki, z drzewa, lecz podmurowany;
Świeciły się z daleka pobielane ściany,
Tym bielsze, że odbite od ciemnej zieleni Topoli,
 co go bronią od wiatrów jesieni.

(Adam Mickiewicz, „Pan Tadeusz", Księga Pierwsza)

Cichowo - wieś w Polsce  położona w województwie wielkopolskim, w powiecie kościańskim, w gminie Krzywiń to miejsce idealne do wypoczynku o każdej porze roku. Wiosną można zaznać spokoju w przepięknie kwitnącym sadzie folwarcznym, latem spróbować kąpieli w cichowskim jeziorze i korzystać z uroków rozrywek wodnych, jesienią obowiązkowe grzybobranie w pobliskim lesie, a zimą kulig konnym zaprzęgiem.

Jako polonistka największym sentymentem darzę Skansen Filmowy Soplicowo. Wyjątkowość spotkań w Soplicowie polega na wszechogarniającym duchu staropolskiego klimatu. Ponieważ rodowód obiektu jest związany z ekranizacją „Pana Tadeusza" (reż. Andrzej Wajda), a sama Wielkopolska słynie z pobytów wieszcza Adama Mickiewicza, imprezy nie mogą obejść się bez nawiązań do tych narodowych wątków. Wszystkiego dopełnia oczywiście suto zastawiony stół z jadłem i napitkiem wedle staropolskiego zwyczaju. Można tu spotkać nie tylko zagrodę trzody folwarcznej, w skład której wchodzą m.in. gwiazdy filmowe: krowa Bukietka, czy dyrektor biura - osioł Roman, ale również rzadko obserwowane w przyrodzie ptaki drapieżne (orły, sokoły). Spotkanie zarówno ze zwierzakami, jak i staropolskimi zwyczajami pozostawia niezapomniane wspomnienia, a goście często wracają, by jeszcze raz poczuć klimat tego miejsca...

Kolejne atrakcje to m. in. kolejka parkowa - frajda dla dzieci i dla dorosłych. Na ,,podróżnych” czeka odjazd ze stacji Lipa lub Soplicowo i możliwość podróżowania miniaturową kolejką po parku zespołu dworsko-pałacowego. Po pięknym jeziorze można zaś popływać statkiem „Telimena”, a w gorący dzień skorzystać z pięknej plaży, obok której znajdują się zadbane boiska do siatkówki. W sezonie działa kino letnie, a w weekendy można potańczyć przy dźwiękach ulubionych hitów młodszych i starszych. 


Cichowo to mój mały raj. Nic dziwnego, że właśnie tam odbyło się moje wesele J
Kasia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz