wtorek, 19 lipca 2016

Nauczyciele w literaturze i filmie – ranking cz. 2

Kolejny filmowy nauczyciel to Kacper – główny bohater filmu Jacka Lusińskiego „Carte Blanche”. Jest to historia uwielbianego przez uczniów historyka lubelskiego liceum -  Kacpra Bielika (dokonała rola Andrzeja Chyry), który przez kilka lat ukrywał przed światem, że jest niewidomy.
Nauczyciel początkowo bagatelizuje pojawiające się problemy ze wzrokiem. Znajduje dla nich proste wytłumaczenie – zmęczenie, czytanie po nocach przy kiepskim oświetleniu. Sytuacja zmienia się, kiedy dochodzi do wypadku. Lekarze są zgodni, że wada genetyczna Kacpra spowoduje u niego całkowitą utratę wzroku. I właśnie w tym momencie załamany nauczyciel otrzymuje propozycję od dyrektorki szkoły. Ma przejąć wychowawstwo klasy maturalnej. Wyzwanie to staje się dla niego sensem dalszego życia. Za wszelką cenę stara się ukryć swoje problemy zdrowotne, by nie stracić pracy.
Historyk jest dość niestandardowym przedstawicielem swojego zawodu. Omawiając historyczną egzekucję, pozwala uczniom stanąć na parapetach, żeby mogli zwizualizować sobie, co czuje człowiek, którego mają zaraz wyrzucić z okna. (Moim zdaniem to oczywista aluzja do „Stowarzyszenia umarłych poetów”). Ma bardzo dobry kontakt z uczniami i generalnie jest lubiany. Stopniowo uczy się żyć w nowych warunkach i radzić sobie ze swoją przypadłością. Zagania uczniów do czytania dziennika, opiekowania się tablicą, liczy kroki między salami, a konserwatorowi, w zamian za piwo, poleca zamontowanie nowego, większego haczyka na klucz od swojej sali. Doskonale radzi sobie także ze ściąganiem przez uczniów, słysząc nawet najmniejszy szelest kartki czy szept. Jednak to tylko praktyczne sposoby na poradzenie sobie w nowej sytuacji, bo tak naprawdę najważniejsze jest to, co dzieję się w głowie Kacpra, jak walczy o to, by pozostać dla uczniów autorytetem, a nie kaleką.

Za pierwowzór głównego bohatera posłużył reżyserowi Maciej Białek - niewidomy nauczyciel z lubelskiego liceum, który ukrywał swoją chorobę przez 4 lata.


Dla prawdziwego pedagoga celem i sensem jest wychowywanie młodzieży. Obraz ten doskonale pokazuje budowanie relacji pomiędzy nauczycielem i wychowankami, które owocuje nie tylko przekazaniem wiedzy, ale przekazaniem przede wszystkim wartości, na podwalinie których będą mogli budować swoje dorosłe życie. 
 Zapraszam do obejrzenie oficjalnego zwiastunu:


Najbardziej wzrusza mnie scena, gdy jedna z uczennic - zbuntowana Klara - przynosi nauczycielowi tablicę z literkami do sprawdzania wzroku. Domyślając się prawdy, proponuje historykowi, by ten, przed badaniami kontrolnymi, nauczył sie kolejności liter na pamięć.


Polecam każdemu!

Kasia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz