wtorek, 9 sierpnia 2016

Nauczyciele w literaturze i filmie – ranking cz. 8

Francuska prowincja końca lat 40. Clément Mathieu (Gerard Jugnot) jest nauczycielem muzyki i niespełnionym kompozytorem. Chodzi oczywiście o bohatera filmu „Pan od muzyki” z 2004 roku.

Dobiegający 50-tki mężczyzna ledwo wiąże koniec z końcem, więc kariera muzyczna wciąż pozostaje tylko w sferze jego marzeń. Kolejna praca nie zapowiada się ciekawie. Mathieu ma zostać wychowawcą i nauczycielem w domu poprawczym pod znamienną nazwą „Dno stawu".  W szkole rządzi despotyczny dyrektor, program wychowawczy opiera się głównie na żelaznej dyscyplinie i przemocy. Uczniowie są zbuntowani, nie chcą współpracować z gronem pedagogicznym. 


Początkowo Mathieu nie może odnaleźć się w trudnej sytuacji, nie udaje mu się porozumieć z przydzieloną grupą osób. Metody nauczania, którymi posługiwał się pracując w innych placówkach, zdają się nie spełniać swojego zadania. Po kolejnym nieudanym dniu w ośrodku, postanawia zmienić swoją dotychczasową taktykę. Odtąd będzie starał się zainteresować swoich uczniów muzyką. Wprowadzając ich w magiczny świat różnorodnych dźwięków, Mathieu zyskuje w końcu przychylność swoich wychowanków i zmienia dotychczasowe życie w szkole. Nieoczekiwanie udaje mu się również odkryć wyjątkowy talent u jednego z chłopców - Pierra Morhange, który potrafi niezwykle pięknie śpiewać. Coraz lepsze relacje Clementa Mathieu z młodzieżą wzbudzają wielką zazdrość dyrektora szkoły. Któregoś dnia podejmuje decyzję o jego zwolnieniu...

Rolę pierwszoplanową w filmie odgrywa muzyka. To właśnie poprzez dźwięki reżyser przekazał odbiorcom treść całości, ścieżka dźwiękowa odzwierciedla wartość emocjonalną przedstawianych scen, doskonale oddaje nastrój trudnych warunków życia, zbuntowanej wobec otaczającej ją rzeczywistości młodzieży.

Film przedstawił postać bardzo wrażliwego nauczyciela, który chce za wszelką cenę dotrzeć do swoich uczniów i pomóc im. Mężczyzna uparcie dąży do celu, nie poddaje się przeciwnościom losu, w końcu udaje mu się zdobyć zaufanie i przyjaźń trudnej młodzieży. Staje się symbolem człowieka zdolnego do heroicznych poświęceń dla dobra innych ludzi, jest postacią niesamowicie pozytywną, jego działania stanowią kontrast dla poczynań dyrektora szkoły, który w finale ponosi klęskę. Christopher Barratier stworzył bardzo wzruszające i pouczające dzieło.

Polecamy! 

Kasia


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz