środa, 3 sierpnia 2016

Nauczyciele w literaturze i filmie – ranking cz. 6

W naszym rankingu kolejna postać literacka, tym razem ze znanej lektury Edmunda Niziurskiego „Sposób na Alcybiadesa”.

Profesor Misiak vel Alcybiades był profesorem historii w Liceum im. Samuela Lindego. Przezwisko zawdzięczał swojemu ulubionemu powiedzonku, które brzmiało:

 „Niech wam się nie zdaje, że wystarczy być moim uczniem, aby nabyć mądrości. Alcybiades też był uczniem Sokratesa, a jednak pozostał lekkomyślny i zepsuty.

Powtarzał je bardzo często swoim uczniom, którzy nie pałali chęcią uczenia się historii. Dyrektor i inni nauczyciele szkoły traktowali profesora Misiaka z pobłażliwością i lekką wyższością, uważając go za nieszkodliwego dziwaka. Alcybiades jest człowiekiem wszechstronnie wykształconym, o ogromnej wiedzy historycznej. To prawdziwy humanista, który żyje w świecie literatury i historii. Uważa, że historia jest jedną z „najmądrzejszychnauk, gdyż uczy jak żyć, by nie popełniać błędów. Jego pasją jest zgłębianie historii. Próbuje swoją ogromną wiedzę przekazać uczniom, ale nie zawsze mu się to udaje. Jego lekcje są ciekawe i „żywe.

„Było ogólnie znaną rzeczą, że nasz Alcybiades zachowywał „formę nawet w najgorszych przeciwnościach życiowych. Być może świadczyło to o jego sile moralnej, my jednak byliśmy raczej skłonni widzieć w tym zwykłą obojętność na sprawy współczesnego świata i niechęć do jakiegokolwiek działania - tak postrzegają profesora uczniowie VIII A. Jednak nie do końca jest to prawda. Profesor świetnie orientował się we współczesnym świecie, był jednak na tyle pochłonięty historią, że nie przywiązywał do tego większej wagi. Był człowiekiem niezaradnym życiowo, któremu brakowało siły przebicia, stąd często lekceważono go i nie liczono się z jego zdaniem. Mimo to, jeśli sytuacja tego wymagała, potrafi być konsekwentny, a nawet uparty. Nie zmienia dobrych ocen uczniów VIII A tylko dlatego, że nie podobają się one reszcie grona pedagogicznego. Jest pierwszym nauczycielem, który „uwierzył w tę klasę, uważaną za najgorszą w szkole. Dał im szansę i starał motywować do samodzielnego rozwoju. Zawierając „pakt trzech” potraktował ich dojrzale, jak równych sobie. To dobry człowiek, który uważa, że młodzież tak naprawdę nie jest zła. Nieraz broni chłopców przed dyrektorem, który widzi w nich samo zło. Potrafi zaciekawić uczniów swoimi lekcjami i nauczyć ich wszechstronnego historycznego myślenia. Jest ogromnie dumny ze swoich uczniów, z ich osiągnięć i wiedzy.Mimo swojej dobrotliwej postawy i łagodnego charakteru, który nie wzbudza respektu wśród uczniów, a nawet wśród części nauczycieli, profesor Misiak jest człowiekiem godnym szacunku i podziwu. To bardzo dobry nauczyciel, który potrafi zaciekawić zbuntowanych uczniów swoimi lekcjami. W stosunku do szkolnej młodzieży jest bardzo życzliwy i stara się ich bronić, tłumaczyć wybryki, które sprowadzają na nich kary i niezadowowlenie dyrektora. Jest bardzo sprawiedliwy w ocenianiu i wszystkich traktuje równo. Uczniowie go szanują i starają się jak najmniej mu dokuczać. Tacy nauczyciele jak Alcybiades nie tylko uczą, ale wychowują, a przede wszystkim rozbudzają zainteresowania i poszerzają uczniowskie horyzonty.

Na podstawie książki w 1997 roku nakręcono serial telewizyjny „Sposób na Alcybiadesa” (premiera 2001) i fabularny film kinowy „Spona” (premiera 1998). W rolę profesora wcielił się doskonały Władysław Kowalski.Polecamy!
Kasia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz