piątek, 5 sierpnia 2016

Nauczyciele w literaturze i filmie – ranking cz. 7

Czy znacie scenę rzucania batoników przez nauczycielkę w nagrodę za odpowiedź? Tak, to najbardziej znana scena z filmu „Młodzi gniewni” Johna N. Smitha z 1995 roku na podstawie powieści LouAnne Johnson „My Posse Don't Do Homework”, opartej na autentycznej historii.

Jej bohaterką jest dawna marines, która postanawia objąć posadę w jednej ze szkół średnich w Los Angeles. Otrzymuje pod opiekę wyjątkowo trudną klasę, złożoną z młodzieży pochodzenia afroamerykańskiego i meksykańskiego, często też członków gangów. Rozpoczyna się rozgrywka. Początki nie są łatwe. Klasa stara się pozbyć nauczycielki tak jak jej poprzedniczki, ale ona nie poddaje się i zaskakuje swoich uczniów nietypowymi metodami nauczania. Staje się też pierwszą osobą, która stara się im pomóc w rozwiązywaniu trapiących ich problemów. Dzięki nowej nauczycielce klasa przeciętniaków staje się grupą zdolnych młodych ludzi a uczniowie zyskują wiarę w swoje możliwości.


Ta historia pokazuje, że nie ma złej młodzieży, mogą być tylko niedobrane metody pracy, brak wiary w swoich podopiecznych. Za każdym buntem kryje się jakiś problem, indywidualna historia i do niej trzeba dotrzeć, ją zrozumieć. Taka jest rola nauczyciela. LouAnne Johnson, autentyczna nauczycielka, która spisała swoje doświadczenia i jednocześnie bohaterka filmu, grana przez Michelle Pfeiffer zajmuje kolejną pozycję na naszej liście. Polecamy książkę i film.

Małgosia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz