wtorek, 16 kwietnia 2019

Matematyczny talent Justyny Jaworskiej

Właśnie teraz, kiedy szkoła jest przeraźliwie pusta, kiedy tęsknimy za tysiącami pytań od naszych uczniów… Właśnie teraz, kiedy wpiera się społeczeństwu, że gimnazjum było pomyłką, a gimnazjaliści nie osiągali sukcesów, chcemy opowiedzieć Wam o siedemnastolatce, Justynie Jaworskiej…

To ona stanęła na podium krajowej Olimpiady Matematycznej, a latem będzie reprezentować Polskę podczas IMO – międzynarodowych zmagań najlepszych na świecie młodych matematyków. W drugim tygodniu kwietnia Justyna odniosła następny triumf podczas Europejskiej Olimpiady Matematycznej Dziewcząt. Zajęła drugie miejsce wśród zawodniczek z Europy i to najwyższy indywidualny wynik Polki w ośmioletniej historii tego konkursu.


Justyna Jaworska, uczennica XIII LO w Szczecinie, podczas finału LXX Olimpiady Matematycznej w Tarnowie.


 Justyna Jaworska (rocznik 2001), ucząc się w szczecińskim gimnazjum, zaczęła odnosić sukcesy. W roku 2017 była wśród głównych laureatów Olimpiady Matematycznej Juniorów, poważnych konkursach matematycznych, informatycznych i fizycznych. W zeszłym roku, w pierwszej klasie liceum został nagrodzona w finale Olimpiady Matematycznej.

 To duży przełom, konkursy informatyczne i olimpiady matematyczne były zawsze oblegane przez chłopaków. Przez ostatnie 22 lata wszystkie nasze delegacje na IMO (International Mathematical Olympiad) były chłopięce.

Podczas finału Olimpiady Matematycznej w Tarnowie Justyna zrobiła niespodziankę.

Po udanym występie podczas Olimpiady Matematycznej w Tarnowie Justyna Jaworska od razu pojechała na międzynarodową olimpiadę dziewcząt na Ukrainę.

EGMO (European Girls’ Mathematical Olympiad) to konkurs z ośmioletnią już tradycją, obliczony na popularyzowanie matematyki olimpijskiej wśród dziewczyn. Powstał na wzór Chińskiej Olimpiady Matematycznej Dziewcząt (CGMO), organizowanej od roku 2002. W pierwszym zamyśle EGMO miało gromadzić tylko zespoły z krajów europejskich, ale szybko przyciągnęło zawodniczki z innych części świata – stąd podwójne listy rankingowe.

7 kwietnia do Kijowa przyjechały reprezentacje z 50 państw (w tym 37 państw z Europy).

Do konkursu stanęło 196 nastoletnich zawodniczek. Zmagania trwały 2 dni i polegały na 6 olimpijskich zadaniach. Justyna Jaworska zajęła drugie miejsce w Europie i trzecie w klasyfikacji ogólnej. Wyprzedziły ją Amerykanka i Serbka. Druga Polka, Katarzyna Kępińska, wywalczyła także złoty medal i zajęła ósme miejsce w Europie oraz dziewiąte w klasyfikacji ogólnej.

W klasyfikacji drużynowej Polska zajęła w Kijowie trzecie miejsce wśród krajów europejskich (za Ukrainą i Bułgarią) a w ogólnoświatowym zestawieniu Polki były czwarte. W klasyfikacji indywidualnej tegoroczny wynik Justyny jest najlepszy w historii.

Jak to cieszy, zwłaszcza dziś, kiedy ósmoklasiści pisali egzamin z matematyki…

Nie byłoby tych sukcesów bez nauczycieli, to właśnie oni na poziomie gimnazjum wychwytywali talenty i niezwykłe umiejętności.

Jak to smuci, w czasie wygaszania wielu świetnych gimnazjów…

Olgo, Olu, Ulu, Alino, Jurku, Bartku,

takich Wam uczennic życzymy, drogie koleżanki matematyczki, koledzy matematycy…Małgosia i Kasia
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz