wtorek, 17 listopada 2020

„Allegro Lektury 2.0” – lektury blisko młodych ludzi

 

Lektury szkolne kojarzą się uczniom tylko  z obowiązkiem. Wydają się odległe od naszej rzeczywistości. Nie szukają w nich siebie i problemów, które ich dotyczą. A gdyby tak zajrzeć głębiej i spojrzeć na przekaz, który niosą? Mogłoby się okazać, że wcale takie odległe nie są. Allegro razem ze Storia by Abstra postanowiło zadać kłam tym przekonaniom. Projekt „Allegro Lektury 2.0”bna nowo odkrywa literaturę, opowiadając klasyczne historie językiem ludzi żyjących w erze social mediów. To podejście pozwala odkryć dzieła mistrzów na nowo, tym bardziej, że w twórczym procesie maczają palce gwiazdy polskiej sceny muzycznej.


 „Allegro Lektury 2.0” to nowy podcast reinterpretujący powieści, wiersze i dramaty z kanonu polskiej literatury. W projekt zaangażowali się m.in. Mery Spolsky, Rosalie, Ajgor Ignacy czy znany z głównej roli w serialu „Ślepnąc od świateł” Kamil „Saful” Nożyński,  Brodka, Julia Wieniawa, Natalia Szroeder, Smolasty, Natasza Urbańska i Miuosh.

 

W każdym odcinku podcastu historia opisana w danej powieści, dramacie lub wierszu została ukazana w nowej interpretacji, opowiedzianej w zaskakującej formie przez jedną z gwiazd współczesnej polskiej kultury. Każdy z autorów przeniósł historie ukazane w dziełach literackich w XXI wiek, jak również zaprezentował je w zupełnie nowy sposób, łącząc elementy podcastu, utworu muzycznego i słuchowiska.

 

Moi uczniowie wysłuchali już interpretacji „Świtezianki”:

https://www.youtube.com/watch?v=XMy1vq13sNE&feature=emb_title

a także adaptację „Trenów” Kochanowskiego:

https://www.youtube.com/watch?v=GXX94JYrVdU&list=PLFttT4XjEwKT78ssqzG_qKOoY0c22U7Wy&index=5&t=274s

 

Wszystkie odcinki można znaleźć tutaj:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLFttT4XjEwKT78ssqzG_qKOoY0c22U7Wy

 

 

Dla mnie to strzał w dziesiątkę!

 

Kasia
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz