poniedziałek, 9 maja 2022

Matura podstawowa z języka polskiego 2022

 

Egzamin z języka polskiego rozpoczyna egzaminacyjny maraton. 4 maja w całej Polsce do egzaminu na poziomie podstawowym przystąpiło prawie 290 tysięcy uczniów. Co pojawiło się w arkuszu?

Uczniowie musieli wybrać jedną z dwóch rozprawek lub interpretację wiersza i napisać wypracowanie na wybrany temat. Tematy, które były na tegorocznej maturze z języka polskiego to:

Czym dla człowieka może być tradycja? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu „Pana Tadeusza”, całego utworu Adama Mickiewicza oraz innego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.

Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej oraz do wybranych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.

Interpretacja wiersza „Najkrótsza definicja życia” Józefa Barana.

Uczniowie musieli także rozpoznać fragment jednej z lektur („Lalka” Bolesława Prusa). Ponadto trzeba było napisać streszczenie tekstu, który znajdował się w pierwszej części egzaminu.

Moja pierwsza refleksja – ogromne podobieństwo pierwszej części do egzaminu ósmoklasisty. Czy to oznacza, że absolwenci szkoły podstawowej zmagają się z trudnym zadaniem, czy wręcz przeciwnie - matura z roku na rok obniża poziom? Nie odpowiem na to pytania… A co Państwo myślą?

 

Cały arkusz można znaleźć TUTAJ:

https://arkusze.pl/matura-jezyk-polski-2022-maj-poziom-podstawowy/

 

Kasia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz