sobota, 14 maja 2022

Powrót na Word Press Photo


Po latach pandemii wracam do relacji z wystawy Word Press Photo, która można obecnie zobaczyć w Poznaniu na Targach Poznańskich, a która po 3 latach przerwy robi wrażenie ilością podjętych tematów i skalą światowych problemów ilustrowanych na fotografiach.

 


W tym roku nagrody przyznane w kategoriach regionalnych - Afryka, Azja, Europa + Rosja, Ameryka Północna + Środkowa, Ameryka Południowa oraz Azja Południowo-Wschodnia + Oceania) w 4 kategoriach odpowiadających rodzajowi nadesłanej pracy - Zdjęcia pojedyczne, Reportaże, Projekty długoterminowe oraz Open Format (ostatnia kategoria dotyczy projektów multimedialnych . To zmiana w myśleniu o ocenianych pracach bowiem musza one być opiniowane przez lokalne jury i a potem wchodzą do konkursu międzynarodowego dzięki temu każdy region ma szansę być reprezentowany a tematyka prac jest bardzo różnorodna.

Zdjęciem roku została praca Amber Bracken, wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy na zwycięskiej pracy nie ma ludzi. Zdjęcie operuje symbolem. Sukienka zawieszona na krzyżu to upamiętnienie dzieci, które zginęły w Kamloops Indian Residential School. Szkoły tego typu zaczęły działać w XIX wieku w ramach polityki przymusowej asymilacji ludzi z rdzennych społeczności do zachodniej kultury europejskich kolonistów i misjonarzy na nterenie Kanady. Uczniowie zostali siłą zabrani z domów, zabraniano im komunikowania się we własnym języku i poddawano fizycznym nadużyciom. Szkoła Kamloops była największą placówką tego typu. W maju 2021 r. przy pomocy radaru zidentyfikowano aż 215 potencjalnych miejsc pochówku nieletnich w Kamloops.

Amber Bracken, zdjęcie roku

Amber Brackem jako piata kobieta w historii konkursu zdobyła główną nagrodę. Zajmuje się amerykańskim kolonializmem.

W kategorii reportażu wygrał cykl zdjęć Matthew. Jego projekt Saving Forests with Fire pokazuje jak rdzenna australijska ludność Nawarddeken wykorzystuje technikę kontrolowanego wypalania terenu w celu ochrony swojego środowiska.

Wiele na wystawie lęków o naszą planetę: wycinka lasów, pożary, ale dla mnie najbardziej zrozumiały był cykl zdjęć Iriny Werning „The promise” na temat leków dziecka podczas pandemii i zastąpienia kontaktu bezpośredniego ze szkołą zdalnym nauczaniem. I zupełnie odmienne podejście Antonelli z Argentyny-bohaterki reportażu do szkoły od znanego nam pośród naszych uczniów. Antonella złożyła obietnicę, że zetnie włosy dopiero, kiedy będzie miała szansę wrócić do szkoły. We wrześniu 2021 roku na tydzień przed powrotem do szkoły obcięła włosy. Wszystkie szkoły na całym świecie zmagały się z kontynuacją nauczania pomimo pandemii i rozumiały jaki wpływ na psychikę ma pozbawienie dziecka kontaktów z rówieśnikami, jak obniża motywację do nauki brak tradycyjnych zajęć szkolnych


„The promise” Iriny Werning

 

Małgosia

https://www.worldpressphoto.org/


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz