środa, 20 kwietnia 2016

Nauka ortografii nie musi być nudna!

Nauka ortografii to dla nauczyciela zadanie trudne i wymagające. Jak sprawić, by zajęcia były nie tylko atrakcyjne, ale przede wszystkim skuteczne?
Oto kilka pomysłów:

1. Dotykamy ortografii
Do wykonania tej prostej pomocy potrzebny będzie pisak strukturalny i tekturka. Posługując się pismem bibliotecznym (najprościej mówiąc: zapisując litery w sposób uproszczony i tak, aby się nie stykały) zapisujemy przykładowe wyrazy. Następnie zawiązujemy dzieciom oczy i prosimy, aby odgadły, kierując się wyłącznie dotykiem, jakie słowo przed nimi leży. Zaangażowanie dodatkowych zmysłów korzystnie wpływa na proces zapamiętywania. Poza tym element zabawy pobudza wydzielanie pozytywnych emocji, a to nie bez znaczenia. Im coś jest dla nas przyjemniejsze, tym łatwiej zapisuje się w pamięci. Możemy również zaproponować uczniom wspólne wykonanie plansz do „dotykania” zasad ortograficznych. Zamiast pisaka wykorzystajmy bibułowe kuleczki lub plastelinę. Uczniowie otrzymują na kartkach formatu A4 zapisane słowa z trudnością i maja za zadanie wykleić swój wyraz. Później zakrywamy oczy, zamieniamy się kartkami i odgadujemy wyrazy.2. Co (u)gramy, to zapamiętamy
Wszyscy znamy „Dobble” albo bingo. Obie gry genialnie nadają się do utrwalania graficznego obrazu wyrazów z trudnością ortograficzną. Najważniejsze jednak, że można je przygotować dosłownie w kilka minut, korzystająć z generatorów dostępnych w internecie. 
Przykładowe zestawy znajdziecie choćby tu:
3. Ortografka
Jeżeli istnieje możliwość pracy na komputerach, warto zajrzeć na portal  www.ortografka.pl  .Nawet bez zalogowania można korzystać z bardzo bogatej bazy materiałów (w tym ćwiczeń, dyktand, tablic z objaśnionymi regułami). 


Oczywiście można  również tworzyć obrazkowe słowniki z najbardziej kłopotliwymi wyrazami, korzystać z dostępnych na rynku kart memo (proponowanych m.in. przez wydawcę serii „Ortograffitti”), bawić się fiszkami od „Kapitana Nauki”.

http://kapitannauka.pl/

Dla chcącego nic trudnego!

Kasia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz