piątek, 19 maja 2017

Streszczanie techniką słów magnesów

Jak wprowadzać uczniom streszczenie i jego elementy? 
Przede wszystkim, wprowadzać koniecznie, bo umiejętność streszczania, selekcjonowania i porządkowania faktów jest istotna z punktu widzenia uczenia się, samodzielnego opanowywania materiału, przygotowywania się do sprawdzianu.

Jedną z najlepszych technik, która podpowiada uczniom sposób streszczania  jest „magnetyzm słów”. To technika polegająca na wyszukiwaniu w tekście „słów - magnesów”, czyli pojedynczych słów w obrębie poszczególnych akapitów tekstu. Na drugim etapie tekstu trzeba zgromadzić towarzyszące im informacje kluczowe oraz na  końcu zredagować  zdania zawierające najistotniejsze treści skupione wokół „słowa - magnesu”.
Polecam streszczanie mitów, legend w szkole podstawowej 4-6, tekstów popularnonaukowych 7-8. Niech na jeden akapit przypada jedno zdanie streszczenia.

Oto przykładowa praca nad streszczeniem mitu o Demeter i Korze.
Na czerwono zaznaczono słowa magnesy, na zielono inspirujące pytania i informacje wokół tegoż słowa- magnesu. Każdy akapit jest streszczony w postaci 1 zdania.

Mit o Demeter i Korze
Pewnego razu Kora, córka bogini urodzaju Demeter bawiła się na łące wśród nimf. Wtem na skraju łąki wśród kwiatów ujrzała narcyza. Pomimo matczynej przestrogi zerwała  go w tym momencie ziemia rozwarła się, a w czeluściach ukazał się na rydwanie zaprzężonym  w czarne rumaki Hades – pan podziemia. Wtedy Hades porwał ją do podziemi, a widząc to rusałka wodna Kyane – przyjaciółka Kory próbowała zatrzymać rydwan, lecz na próżno, Hades zniknął w podziemiach.

PORWANIE –   Kogo? Kory, córki Demeter.
                        -  Dlaczego? Zerwała narcyza.
                         - Przez kogo? Przez Hadesa.
Pewnego dnia Kora, córka Demeter, bogini urodzaju została porwana przez Hadesa, ponieważ zerwała narcyza.

Smutna Demeter szukała swej córki, a wszędzie gdzie przeszła usychała zieleń, kwiaty i kłosy zboża. Pewnego dnia spotkała boginię ciemności – Hekate i za jej radą udała się do Heliosa – boga słońca, który opowiedział jej całą historię porwania Kory. Dowiedziała się od niego, że Dzeus już dawno obiecał Korę Hadesowi. 

DEMETER 
– Jak się czuła? Była smutna.
 - Co robiła? Szukała córki.
 - Czego się dowiedziała? Dzeus obiecał Korę Hadesowi.
Smutna Demeter w czasie poszukiwań córki dowiedziała się, że Dzeus obiecał Korę Hadesowi.

W gniewie, Demeter rzuciła na ziemię klątwę, by nie rodziła owoców. Dzeus dwukrotnie wysyłał Hermesa z prośbą, by wróciła do Olimpu, lecz ona nawet nie drgnęła. Wtedy Rea, matka Demeter namówiła Zeusa, by zmienił wyroki, więc posłał Hermesa do podziemi z rozkazem uwolnienia Kory. Gdy miała już wracać do Demeter Hades dał jej jabłko granatu, a ona niebacznie rozgryzając kilka ziarenek granatu – symbolu małżeństwa, na zawsze związała swój los z Hadesem.

KLĄTWA 
– Jak zareakowala Demeter?  Rozgniewała się,  rzuciła klątwę.
 - Co postanowił Dzeus? Rozkazał uwolnić  Korę.
 - Co zrobił Hades? Podał Korze owoc granatu.
Rozgniewana Demeter sprawiła, że ziemia przestała rodzic owoce i Dzeus rozkazał Hadesowi uwolnić Korę, ale ten podał jej owoc granatu, by złączyć ja ze swym losem.

Pewnego dnia, siedząc w swej ulubionej kryjówce  Demeter ujrzała przed sobą Hermesa z posłaniem od Rei. Demeter nie dając się dłużej prosić dała się zawieść w olimpijskiej progi. Wszyscy bogowie już byli, a Demeter rozglądając się wzrokiem wśród zebranych, nie znalazła swej córki. Wtedy Zeus powiedział, że Kora będzie odtąd spędzać w królestwie cieni u swego małżonka trzecią część roku jako Persefona, zaś dwie trzecie roku Demeter będzie ją miała przy sobie. Uszczęśliwiona Demeter zdjęła klątwę z ziemi i wnet odżyła ona zielenią drzew i kwiatów. Od tego czasu wiosną Demeter stroi się w radosne szaty, zaś jesienią płacze deszczem i szarugą.

OWOC GRANATU  
- Jakie były konsekwencje zjedzenia owocu granatu?  Podział roku na czas na ziemi i w Hadesie.
- Jak zareagowała Demeter?  Zdjęła klątwę.
Kiedy Demeter dowiedziała się o tym jak zadziałał owoc granatu i że będzie mogła spędzać z córka dwie trzecie roku, zdjęła klątwę z ziemi, przywracając  jej piękny wygląd.

                                                                       Polecam!
 Małgosia
                                                                       

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz