sobota, 4 listopada 2017

„Facjecje” - #HistoriaCoachemŻycia

Po lekcji o Kochanowskim, podczas której tworzyliśmy profil artysty na popularnym Facebooku, jedna z uczennic przyniosła mi bardzo interesującą pozycję – „Facjecje” Patryka Brylińskiego i Macieja Kaczyńskiego.

Na samym początku autorzy wyjaśniają pojęcie facecji:
1.      Krótki żartobliwy utwór epicki, popularny w literaturze staropolskiej
2.      Daw. krótkie zabawne opowiadanie.

W książce facecje to symulacje postów internetowych znanych postaci historycznych,  facebookowe screeny, przedruki memów i fikcyjne strony internetowe, wypełnione humorem sytuacyjnym i inteligentnymu puentami.

Autorzy stworzyli najpierw profil na Facebooku, gdzie zamieszczają swoje „facecje”, wrzucają też filmiki na YouTube oraz tworzą popularne memy.
W wyniku pomysłowej selekcji materiałów powstały „Facecje” w formie drukowanej. Książka, opatrzona hasztagiem #historiacoachemżycia podzielona jest na rozdziały tematyczne: praca i kariera, relaks, lifestyle, związek, rodzina, patriotyzm oraz rzeczy ostateczne. Każdy z nich otwiera wywiad ze znanymi osobistościami, m.in. z Charlesem Bukowskim, Marią Antoniną oraz Wiktorem Frankensteinem i jego Stworem.

Dzięki książce wiemy, jakimi inwektywami na Facebooku obrzucaliby się Słowacki i Mickiewicz, jakie przepychanki słowne prowadziliby bracia Lumiere z Monetem, van Goghiem i Daguerrem, jaki byłby odbiór wypraw krzyżowych, gdyby zostały przedstawione jako reality show, a nawet jak układałoby się w małżeństwie znanym z „Wesela” Wyspiańskiego Pannie i Panu Młodemu.

„Facecje” są genialne. Zabawne, złośliwe i uszczypliwe, pełne czarnego humoru i ironii. Co więcej, zmuszają do kojarzenia faktów i odgrzebywania wiedzy historycznej, by zrozumieć każdy żart. Moim zdaniem to udany projekt, który jednocześnie bawi i uczy. Pod prostym językiem i niekiedy raczej rubasznym humorem ukryta jest wiedza historyczna, którą w ten sposób chłonie też młodzież. Na pewno (po odpowiedniej selekcji) to doskonały materiał na lekcje. 

Jesteście ciekawi, jak wyglądałyby posty na Facebooku zamieszczone przez Adama Mickiewicza? Jak Elżbieta Batory skomentowałaby wypowiedź Kuby Rozpruwacza? Jakie esemesy posyłałby do Julii Romeo? Co naprawdę myślał Werter? Polecam! 

Kasia
            

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz