środa, 1 lutego 2023

Panie Radosławie Kotarski – sprawdzam!

 

Książka jest fenomenalna - „Włamać się do mózgu” Radka Kotarskiego, wyd. Altenberg.

Po pierwsze, nikt nie zrobił takiego autorskiego zestawienia przydatnych metod uczenia się. Kotarski tak, w sposób uporządkowany i metodyczny. 

Po drugie, nikt nie sprawdził doświadczalnie ich skuteczności i nie stworzył relacji dla czytelnika. Kotarski tak, bowiem nauczył się w 6 miesięcy języka szwedzkiego i zdał na poziomie średniozaawansowanym  egzamin Swedex oraz zdał egzamin  na polskiego sędziego piwowarskiego (PSPD), potem międzynarodowego (BJCP). Ani jedno, ani drugie nie było mu potrzebne do życia, pracy. Niezmotywowany sytuacją życiową, nauczył się tego ot tak dla edukacyjnego eksperymentu.

Po trzecie, nikt nie udowodnił swoim stylem, erudycją pisarską jak ważna jest chęć uczenia się i poszukiwanie sposobu na zapamiętywanie. Kotarski tak, bo z każdej linijki ulatuje swobodna wiedza, przetwarzanie informacji, które są i pozostaną w pamięci.

Ale to trochę dla mnie za mało. Dlatego postanowiłam przyjąć wyzwanie i sprawdzić te proponowane i opracowane metody uczenia się na aktualnym materiale szkolnym - co więcej humanistycznym.

Panie Radosławie Kotarski – sprawdzam! Będę co jakiś czas zdawała relację z możliwości przystosowania danej metody do materiału humanistycznego z konkretnymi propozycjami jejwykorzystania. Sprawdzę przydatność metod z punktu widzenia nauczyciela, który chce zasugerować swoim  uczniom dobry sposób na efektywne uczenie się.


Zobaczymy…

Małgosia

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz