sobota, 4 marca 2023

Sprawdzam po raz czwarty! Metoda fiszek


Znamy, znamy, znamy, choć nie zawsze uświadamiamy sobie siłę fiszek, jako mobilnego, ekonomicznego notatnika do własnej samokontroli i nauki. A tym bardziej nie uświadamiają sobie uczniowie, myśląc, że zapisanie w zeszycie, w komputerze wystarczy, by weszło do pamięci. Najlepsze fiszki są te przez siebie skonstruowane i wypisane, ale warto też korzystać z aplikacji fiszkowych bądź propozycji wydawnictwa.

Polecam Quizlet – aplikację do nauki słówek z j. angielskiego. Słówka ułożone są w listy tematyczne. Można swobodnie je przestawiać i dzięki ich ciągłej rotacji wracać do najtrudniejszych. Dobra aplikacja w autobusie i tramwaju.

„Nowa Era” wydała do swoich podręczników zestaw fiszek do nauki i klasowych konkursów. Sprawdza się na każdym poziomie. W sferze lektur operuje legendami, bajkami, na podstawie ilustracji bądź cytatu każe zgadywać tytuł. Dla starszych jest zestaw – środki stylistyczne, powiedzenia, przysłowia. Sprawdza się na lekcjach powtórkowych.


Jak zainspirować młodzież do robienia fiszek? Najlepiej wciągnąć ich do robienia zestawu dla całej klasy i wykorzystywania podczas sesji powtórkowych. Wypróbowałam zestaw powtórkowy dla ósmoklasistów z cytatami na fiszkach, które trzeba rozpoznać i krótko scharakteryzować lekturę: autor i pełen tytuł, czas i miejsce akcji, bohaterowie, problematyka. Cytaty maja wywołać temat, często też nawiązują do treściPismo na fiszkach jest dowodem na to, że robili je uczniowie. Metoda fiszek świetnie się sprawdzała przed egzaminem, by odświeżyć materiał lekturowy.

Panie Radku, potwierdzam skuteczność metody fiszek w nauce na lekcjach j. polskiego i w domu.

Cdn.

Małgosia


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz