niedziela, 25 lutego 2018

„Cudowny chłopak” - obowiązkowy film dla uczniów i … nauczycieli


„Cudowny chłopak” to film, w którym przeplata się śmiech, wzruszenie i głębsza refleksja. Opowiada o tym jak Auggie, który w wyniku mutacji genów rodzi się ze zdeformowaną twarzą, radzi sobie ze światem oraz o tym, jak „świat” radzi sobie z Auggie’em.

Głównego bohatera zagrał chłopiec o niesamowitym talencie – Jacob Tremblay, który według wielu krytyków powinien dostać Oscara już za rolę w filmie „Pokój”. (Swoją drogą bardzo polecam!) Wzruszał i bawił jednocześnie, a przede wszystkim prawdziwie oddał emocje dziecka, odrzucanego przez społeczeństwo z powodu swojego wyglądu.
Z punktu widzenia nauczyciela -  pedagoga, ciekawie zostały zarysowane sylwetki nauczycieli i dyrektora. Marzy mi się taki system w polskiej szkole – nauka opierająca się na eksperymentowaniu, projektach, wyjazdach. Pasja i zaangażowanie nauczycieli i dyrektor, który widzi w uczniach przede wszystkim ich „dobro”, podkreśla mocne strony, skupia się na przygotowaniu młodych ludzi do życia, w którym należy być sobą.Bardzo podobał mi się wątek siostry bohatera o imieniu Via (Izabela Vidovic). Dziewczynka przez całe życia była  w cieniu brata, któremu rodzice poświęcali więcej czasu. Spektakl, w którym zagrała, duma rodziców, emocje jakie pokazała i przede wszystkim jej bezinteresowna siostrzana miłość zasługują na podkreślenie.Równie ważną częścią „Cudownego chłopaka” są postaci kolegów i koleżanek Auggie’ego ze szkoły – to jak się do niego odnoszą, jakie są ich motywacje oraz to, jak z biegiem czasu zmieniają oni swoje nastawienie względem głównego bohatera. To doskonały materiał do pracy z uczniami i do rozmów na takie tematy jak wpływ grupy, presja, współzawodnictwo, bezinteresowność, akceptacja, inność.


Film nie jest na szczęście banalny, „łyka” się go w całości. Kropkę nad i postawili aktorzy grający rodziców: Julia Roberts w roli matki oraz  zabawny Owen Wilson jako głowa rodziny Pullmanów.


Film naprawdę mnie wzruszył, pokazał, że człowiek jest „wielkim” przede wszystkim w codziennym życiu, akceptując siebie i  innych, realizując swoje pasje. Kiedy żyje w zgodzie z własnymi przekonaniami i cieszy się, że są wokół osoby, kochające nas mimo wszystko.


Polecam materiały edukacyjne przygotowane przez jedno z wydawnictw.


Warto też przypomnieć, że film powstał na podstawie rewelacyjnej książki. Sprzedana w liczbie przeszło 6 milionów egzemplarzy powieść R.J. Palacio weszła już do klasyki współczesnej literatury, zdobywając serca kolejnych czytelników. Może warto zaproponować książkę uczniom? Na pewno!

 

https://www.youtube.com/watch?v=eLkO0-c0Nco - fragment ksiązki w formie audiobooka 

Kasia


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz