środa, 18 kwietnia 2018

Inne spojrzenie na autyzm – animacja Alexa Amelinesa


Kwiecień to Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu, który ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem.

Według najnowszych danych w Europie żyje 5 mln osób z autyzmem, co oznacza, że 1 osoba na 150 dotknięta jest tym zaburzeniem. Według Centers for Desease Control and Prevention w Stanach Zjednoczonych autyzm wykrywany jest u 1 dziecka na 88. W Wielkiej Brytanii, w której funkcjonuje jeden z najlepszych systemów pomocy osobom z autyzmem, na autyzm cierpi 1 osoba na 100. W Polsce mówi się o 1 przypadku na 300. Rozbieżność statystyk wynika z różnic w dostępie do diagnozy, jej jakości, a także świadomości społeczeństwa w zakresie autyzmu.

W tym roku naszą uwagę przykuła animacja Alexa Amelinesa, który w prosty i dobitny sposób opowiedział o tym zaburzeniu. Tworzona przez niego aż przez dwa lata animacja miała jeden cel – zwiększyć świadomość i tolerancję społeczeństwa.W pamięci mamy również akcję informacyjną „Autyzm - całe moje życie", zrealizowaną przez Fundację SYNAPSIS, reżysera Tomka Wlazińskiego i aktora Bartłomieja Topę, przeprowadzoną w dniach 11-14 stycznia 2012 roku, utrzymywaną w ścisłej tajemnicy nawet przed mediami, w których była przeprowadzana. Efekt zapoczątkowany udziałem w programie śniadaniowym wzmocniony został w ciągu następnych trzech dni przez wpuszczanie do internetu amatorskich filmów nagrywanych aparatem telefonicznym, na których widać aktora zachowującego się nietypowo w różnych codziennych sytuacjach (w sklepie, w restauracji, w metrze).
Przypominamy też inne nasze wpisy o tej tematyce:

Kasia i Małgosia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz