Święta to czas spokoju, refleksji, całorocznych podsumowań. Z tej okazji chcielibyśmy podziękować Państwu za obecność na naszym blogu, za każdą wiadomość, która motywuje nas do dalszych działań.
Strony
czwartek, 23 grudnia 2021
niedziela, 19 grudnia 2021
Słoik wdzięczności
Żyjemy w świecie, gdzie łatwiej przychodzi nam narzekanie, krytykowanie niż chwalenie i dziękowanie.
piątek, 10 grudnia 2021
Kosmiczny chaos w głowie – recenzja „Tak sobie w kosmosie pływam”
„Szkoda
mi czasu na teatr,
w
którym widz ma się tylko dobrze bawić”
Dorota
Abbe
Dorota Abbe to człowiek o wielkim sercu, która w teatrze widzi coś więcej niż tylko rozrywkę.
czwartek, 9 grudnia 2021
Kultowy spektakl i mistrzowskie aktorstwo. „Kwartet na czterech aktorów” Bogusława Schaeffera
Jeżeli jest okazja zobaczyć Wielkich, to się tej szansy nie marnuje. a w tym wypadku skład Grabowscy, Peszek, Frycz (zastąpiony przez Bogdana Słomińskiego) był okazją na spotkanie z mistrzowskim aktorstwem.
czwartek, 2 grudnia 2021
Mediacje rówieśnicze w szkole
W szkole dochodzi do wielu sytuacji konfliktowych, bowiem ciasna przestrzeń, różne interesy sprzyjają rodzeniu się spornych sytuacji. Ich stronami mogą być uczniowie, nauczyciele i rodzice.
środa, 1 grudnia 2021
Dzień Specjalności UAM
Współpraca z WFPiK Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza to fakt, z którego jestem wyjątkowo dumna. Tym razem zostałam zaproszona do aktywnego udziału w panelu „Poloniści w pracy” podczas Dnia Specjalności.
niedziela, 14 listopada 2021
Młodość i energia na scenie – „Testament psa” w STA
Ile kosztuje urządzenie pogrzebu…. psa? Jedno z nowszych przedstawień Sceny STA (inspiracja to tekst Ariano Suassuna „Historia o miłosiernej, czyli testament psa”) to opowiedziana lekko i z przekąsem historia intrygi Janiny Świerszcz, która – pragnąc ukarać chciwość i obłudę pewnego proboszcza, a przy okazji zarobić parę groszy – zaaranżowała uroczysty pochówek zdechłego ulubieńca bogatej Piekarzowej. Sprowokowała tym samym lawinę wydarzeń, której skutki dało się odczuć nawet w zaświatach…
sobota, 6 listopada 2021
Uwięzieni w „wieku paradoksów”… O książce Natalii Hatalskiej
Tyle się mówi o uzależnieniu dzieci i młodzieży od technologii… I tyle się mówi o bezpiecznym poruszaniu się w zasobach internetu… Co chwila pojawiają się priorytety dla edukacji, raz o wykorzystywaniu IT, raz o oszczędnym ich traktowaniu, bo są niebezpieczne dla psychiki młodych ludzi.
niedziela, 31 października 2021
sobota, 23 października 2021
„Zbrodnia i kara” – popkulturalne propozycje
Propozycje omówienia „Zbrodni i kary” z wykorzystaniem popkultury.
piątek, 15 października 2021
Mózg i sytuacje sprzyjające uczeniu się – w roli szkoleniowca
Małgosia: Długo musiałyśmy czekać, by zrealizować pomysł na warsztaty dla rodziców na temat technik uczenia.
czwartek, 14 października 2021
Świętujemy urodziny!
Właśnie mija 6 lat intensywnej pracy na blogu, którego celem jest pokazanie naszej pasji do nauczania.
niedziela, 3 października 2021
Wyjście ze strefy komfortu – „Kombinat” w Teatrze Muzycznym
„Kombinat” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka zbudowany jest z piosenek, gry aktorskiej wychodzącej poza schematy i eksplodującej emocjami choreografii. Powstał z inspiracji tekstami Kafki, Orwella i Huxleya, a za punkt wyjścia przyjął muzykę i teksty Obywatela GC i Republiki. W opisie na stronie teatru można przeczytać, że spektakl pokazuje futurystyczną, surrealistyczną i pełną metafor przyszłość. Tyle, że ja widziałam w nim teraźniejszość.
poniedziałek, 27 września 2021
Praktyki nauczycielskie okiem studentek
Od początku września mam przyjemność pełnić funkcję opiekuna praktyk dwóch studentek filologii polskiej UAM. Postanowiłam wykorzystać ten fakt, by podpytać o sprawy szkolne osoby, które przygotowują się do zawodu nauczyciela.
niedziela, 12 września 2021
Słodko – gorzka „Zupa nic”
Najnowszy film Kingi Dębskiej to prequel kinowego przeboju „Moje córki krowy”. Nie to jest jednak najważniejsze. Film pokazuje życie w okresie PRL – u na przykładzie przeciętnej polskiej rodziny. Są tu nastoletnie problemy, absurdy życia w tamtym okresie, gorsze i cudowne rodzinne chwile. ale ostatecznie zawsze wygrywa wzajemne wsparcie i… miłość. Cały klimat oddaje zresztą promująca film piosenka w wykonaniu Artura Andrusa i Moniki Borzym.
czwartek, 2 września 2021
„Przeczekajmy tutaj noc…” - fenomenalny koncert nad Wartą
Letni datą, a jesienny aurą sierpniowy wieczór okazał się idealnym pożegnaniem wakacji z artystami mojego ulubionego Teatru Muzycznego, którzy koncertem piosenek Grzegorza Cichowskiego uczcili 65-lecie teatru oraz… 64. urodziny artysty.
wtorek, 24 sierpnia 2021
Dworek, kulinaria i panny z Wilka…
Przenieść się na jeden dzień w te zwyczaje dworkowo-polskie i nasmakować się późnym śniadaniem, obiadem niespiesznym, drzemką poobiednią, podwieczorkiem z czekolady z pianką…
wtorek, 17 sierpnia 2021
Murzynek - torcik Gabrysi Borejko
Kiedy piszę ten tekst (17 sierpnia) w Poznaniu czuć… jesień. Założyłam ciepły sweter, skarpety i zaparzyłam herbatę, do której oczywiście najlepiej smakuje coś słodkiego, pysznego i aromatycznego.
czwartek, 12 sierpnia 2021
Wielkanoc w Lipcach
„Chłopi” W. Reymonta to obraz polskiej wsi, charakterystyka jej mieszkańców wraz z całą obyczajowością. Nie braknie opisów polskich świąt z ich wystawnym jadłospisem. I już jesteśmy głodni.
wtorek, 10 sierpnia 2021
Ironiczny Prus i... ryby
Dlaczego pisarz opisuje nam, co i jak jedzą jego bohaterowie? Oczywiście, po to, by wyrazić swój stosunek do bohatera, pokazać jego charakter, motywacje, proces myślowy i w końcu świat wewnętrzny. Podczas posiłku człowieka widać jak na dłoni, a doświadczony obserwator może czytać w nim jak w otwartej księdze. Co więcej, bohatera można ocenić po tym, jak trzyma nóż i widelec i jak mówi o jedzeniu.
wtorek, 3 sierpnia 2021
Kuchnia francuska według Julii Child
Rozkoszne są te książki, a potem na ich
podstawie filmy, które całe osadzone są na kulinarnym pomyśle. Tak jest w
przypadku Julie Powell, która napisała relację zbeletryzowaną na podstawie
swoich zmagań z przepisami słynnej Julii Child. – „Julie i Julia. Rok
niebezpiecznego gotowania”.
niedziela, 1 sierpnia 2021
Smażony kurczak w oscarowym filmie
Fastfoodowe specjały otrzymały swoje „5 minut” na wielkim ekranie. Pizza, burgery często pojawiały się w filmach i serialach. W naszym ukochanym serialu „Przyjaciele” włoskie korzenie Joeya zrobiły swoje i sama myśl o pizzy była już wystarczającym powodem, aby wrócił on ze ślubu Rossa w Londynie do Nowego Jorku. W filmie „Green Book” (naszą recencję znajdziesz tutaj – http://lubimyuczyc.blogspot.com/2019/10/green-book-nasza-subiektywna-opinia.html) laureacie Oscara z 2019 r., jest świetnie zagrana i wyreżyserowana scena jedzenia kurczaków w samochodzie.
sobota, 31 lipca 2021
Kulinarna antyutopia
Jeden z ważniejszych wątków powieści „Przedwiośnie” dotyczy pobytu głównego bohatera – Cezarego Baryki – w szlacheckiej posiadłości w Nawłoci. W owym sielskim dworku szlacheckim jedzenie i ucztowanie są nieodłącznym elementem codziennego życia.
wtorek, 27 lipca 2021
Smak krewetek...
Jak
tu nie opisać miłości do krewetek, wracając z urlopu nad słonym Adriatykiem.
Czy jest możliwa sytuacja, w której czegoś nie próbowaliśmy, ale nasza zgoda na smak była bezdyskusyjna i niezachwiana. Tak jest ze mną i z krewetkami, dzięki patowi Conroy’owi, jego opowieści o rodzinie Wingo z południowoamerykańskiego Colletonu. Przeczytałam „Księcia przypływów” we wczesnych latach 90. I polubiłam smak krewetek, nie znając go wcale.
poniedziałek, 26 lipca 2021
Iwaszkiewicza apetyt na życie
Znakomite opowiadanie „Panny z Wilka” (1933) nasycone jest zmysłowością. Jego bohater, Wiktor Ruben, po piętnastu latach nieobecności wraca do Wilka, do majątku, gdzie kiedyś był szczęśliwy w towarzystwie sześciu pięknych sióstr. Wraca w poszukiwaniu „straconego czasu” i doświadczenia pełni życia. Symbolika jedzenia pełni tu ważną rolę. Z jej pomocą autor subtelnie rozwija niektóre wątki.
piątek, 16 lipca 2021
„Słodkie” książki dla najmłodszych
poniedziałek, 12 lipca 2021
Magdalenka – ulubienica literata
Gdyby wypieki były zdolne do uczuć z pewnością pozazdrościłyby magdalence honorów, jakich dostąpiła. Francuskie ciastko w kształcie muszelki zostało opisane w „W poszukiwaniu straconego czasu” Marcela Prousta, w jednej z najbardziej znanych literackich charakterystyk kulinarnych.
środa, 7 lipca 2021
Staropolska uczta w „Panu Tadeuszu”
poniedziałek, 5 lipca 2021
„Uczta Babette” - uczta dla duszy i ciała
„Uczta
Babette” to jedno z opowiadań Karen Blixen, pochodzące z ostatniej książki,
podpisanej pseudonimem Isak Dinesen. Na jej podstawie powstał w 1987 roku film
Gabriela Axela, o tym samym tytule, ważny dla kinematografii duńskiej i
światowej. Te dzieła wzajemnie się dopełniają. Nie może zabraknąć tego
przykładu w naszym cyklu, bo stał się dla mnie materiałem polonistyczno-
metodycznych rozważań w artykule: „Uczta Babette" – uczta dla duszy i
ciała. Wielozmysłowe odczytanie opowiadania i filmu na lekcjach dla
gimnazjalistów lub licealistów („Polonistyka” 5/2013).
Poniższy wpis stanowi powtórzenie tez tego artykułu.
sobota, 3 lipca 2021
Nowy wakacyjny cykl – będzie pysznie!
Wakacyjne wyjazdy to również smaczne jedzenie. Dla nas lato smakuje wyjątkowo pysznie – świeże warzywa, mnóstwo owoców, ryby, sery… Postanowiłyśmy więc, że w tym roku zajmiemy się właśnie jedzeniem w literaturze.
czwartek, 17 czerwca 2021
List do uczniów na koniec roku szkolnego
Kochani moi uczniowie!
Walt Disney mawiał: „Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz tego dokonać”. Marzcie więc i dokonujcie rzeczy niemożliwych. Miejcie odwagę być kreatywnymi i wytrwałymi, wystarczy bowiem w odpowiedni sposób pokierować swoimi umiejętnościami i wykorzystywać mocne strony, by osiągnąć naprawdę wiele! I nie martwcie się, że ktoś z Was nie otrzymał świadectwa z wyróżnieniem.
piątek, 11 czerwca 2021
"Stary człowiek i morze" - pomysł na podsumowanie
W ramach podsumowanie lektury „Stary człowiek i morze” uczniowie wcielili się w role dziennikarzy prasowych. Powstała specjalna gazeta poświęcona wydarzeniom z lektury.
środa, 9 czerwca 2021
„Śniegu już nigdy nie będzie” - recenzja
Ciekawy, choć przewidywalny scenariusz, tragikomiczne kreacje aktorskie, piękne zdjęcia.
wtorek, 1 czerwca 2021
W świecie impresjonistów
Wystawa impresjonistów i postimpresjonistów 3D trwała na Targach Poznańskich w dniach 22-23.05 i 29-30.05.2021 roku. Była ciekawym wydarzeniem artystycznym i edukacyjnym. Należy ją ocenić nie w kategoriach ciekawostki technicznej, ale jako możliwość nowego spojrzenia na sztukę, rozszerzenia dotychczasowego spojrzenia na warsztat i sztukę impresjonistów.
czwartek, 27 maja 2021
Mila Fringee –mieszkanka i twórczyni popkultury
Podziwiam malarzy, plastyków, grafików… zaczynają od pomysłu, by dzięki swoim umiejętnościom stworzyć graficzne cudo. I moja fascynacja tą pracą wcale się nie zmienia w wyniku rozszerzenia skali środków na narzędzia informatyczne, programy graficzne. Owszem nadal podziwiam Degasa, Moneta, którzy chcą uchwycić moment, nakładają farbę na płótno małymi pociągnięciami, by w efekcie do historii sztuki przeszła „Próba baletowa na scenie” czy „Nenufary”, ale błyskotliwość współczesnych twórców liczy się dla mnie tak samo.
środa, 26 maja 2021
Dzień Matki
W tym
szczególnym dniu posiłkujemy się pracą artystki, życząc naszym mamom i Waszym
mamom, żeby ta rola je uskrzydlała i przynosiła satysfakcję!
Małgosia i Kasia
sobota, 22 maja 2021
IV Ogólnopolska Studencko – Doktorancka Konferencja „Przede wszystkim uczeń!”
Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu to dla mnie miejsce wyjątkowe. Uwielbiam wracać na mój ukochany wydział. Tym bardziej, kiedy mogę wziąć aktywny udział w konferencji naukowej. 17 maja wygłosiłam referat pt. „Wychowawca online – nowe role i zadania wychowawcy zespołu klasowego w okresie pandemii. Refleksje wychowawczyni szkoły sportowej” na IV Ogólnopolskiej Konferencji Studencko - Doktoranckiej: „Przede wszystkim uczeń!”. Tematem obrad była szeroko rozumiana edukacja zdalna, dydaktyka w warunkach zmienionej rzeczywistości nauczania i uczenia.
czwartek, 20 maja 2021
„Ucho, gardło, nóż” i mistrzowska Janda!
Poznań, 20 maja 2021 roku
Droga Kasiu,
byłam w teatrze!
Dawno mnie tak nic nie zrelaksowało jak powiedzenie na 100 sposóbów przez Krystynę Jandę słowa na k… Było k…. nerwowe, złośliwe, niepokojące, wstydliwe, bezczelne, k… z ulgą, z tupetem, z bezsilnością, z satysfakcją, ironią i po prostu kurwa.
środa, 12 maja 2021
Banksy na lekcjach języka polskiego
Oto jedna z najsłynniejszych grafik Banksy’ego, czyli Roberta Banksa, może Robina Gunninghama, albo Robina Banksy’ego, brytyjskiego artysty street artu, którego dokładnego nazwiska nikt nie zna. Wykorzystuje on technikę szablonową, by w humorystyczny, ale także krytyczny sposób odnieść się do współczesnych czasów.
niedziela, 9 maja 2021
Przełamanie licealnych lodów
Zmęczenie zdalną edukacją sięga zenitu. Najbardziej zauważam to w liceum – czuję zniechęcenie, brak zainteresowania, znudzenie. Poza tym przeładowany materiał, archaiczne lektury i wizja nowej matury nie ułatwiają sprawy.
sobota, 17 kwietnia 2021
BLURB – zadaniem dla uczniów
Świetny pomysł na niekonwencjonalne zadanie domowe. Uczniowie nie znajdą go w internecie, będą musieli sami pomyśleć i wykazać się kreatywnością.
piątek, 9 kwietnia 2021
Pomysł na lekcję wychowawczą – dokument „Cześć, Tato”
„Cześć, Tato” to krótki dokument – zapis 3-minutowej rozmowy telefonicznej córki i ojca, obrazującej, jak trudno osobom najbliższym rozmawiać o ważnych sprawach, jak trudno o nie pytać i jeszcze trudniej o nich opowiadać. Rozmowę ojca i córki można uznać za pretekst do refleksji o tym, że wszyscy jesteśmy po obu stronach słuchawki oraz do zastanowienia, jak sami układamy relacje z bliskimi. Warto wykorzystać go na lekcji wychowawczej.
czwartek, 8 kwietnia 2021
Dawid Podsiadło o „Rudym”
23 marca 1943 roku o godzinie 4.30 Gestapo aresztowało Jana Bytnara „Rudego” i jego ojca. Data ta umknęła w świątecznych przygotowaniach, ale na lekcjach polskiego rozmawia się o bohaterach „Kamieni na szaniec”.
sobota, 3 kwietnia 2021
Wielkanoc 2021
Niech każdy promyk słońca, każda budząca się do życia roślina i oznaka wiosny, natchnie wszystkich Państwa pozytywną energią, optymizmem i siłą pozwalającą na spełnienie wszelkich pragnień, marzeń i celów.
piątek, 19 marca 2021
„Mała dziewczynka ściąga obrus”
Muszę się przyznać, że nie znałam tego wiersza, a jest po prostu genialny. „Mała dziewczynka ściąga obrus”. Prosty jak to u Szymborskiej, ale pełny filozoficznych skojarzeń. Jego sens podbija doskonała animacja Lisy Skvortsovej
środa, 10 marca 2021
Karty postaci z mitologii
Kasia realizowała pomysł kart postaci na lekcjach z „Balladyny” J. Słowackiego, ja wypróbowałam ten pomysł przy omawianiu mitologii. Wzór karty kolekcjonerskiej lub karty gracza jest bardzo prosty, a może być dodatkowo udoskonalony przez uczniów.
wtorek, 2 marca 2021
Uczeń przerósł mistrza! Konkurs „Odtwórz dzieło wielkiego mistrza”
Kolejny projekt, który zrealizowałam to szkolny konkurs „Odtwórz dzieło wielkiego mistrza”.
sobota, 27 lutego 2021
Jak powstaje mit?
Mit o Atlantydzie jest dobrym wstępem do cyklu lekcji na temat mitologii greckiej.
piątek, 26 lutego 2021
Karty postaci z „Balladyny”
Jestem zdania, że dobry nauczyciel musi ciągle poszukiwać form i metod pracy, które „trafią” do młodego człowieka. Najlepiej, by sposoby nauki były też bliskie ich świata.
piątek, 12 lutego 2021
Z głową w chmurach…- opis polskiego nieba A. Mickiewicza
Pierwsze zetkniecie moich uczniów z twórczością Adama Mickiewicza. zawsze kusi mnie by podsycać podziw dla talentu autora. Nie jest to trudne, bo próbka poetycka znakomita – opis chmur w ks. III „Pana Tadeusza”. Dobrze jest wesprzeć się materiałem wizualnym – fotografiami nieba zebranymi przez internautów, żeby podkreślić wiarygodność opisu Mickiewicza.
piątek, 5 lutego 2021
Wydarzenia z „Zemsty” gorącym telewizyjnym newsem!
Zawsze podczas omawiania lektury staram się wymyślić uczniom jakieś kreatywne zadanie.
niedziela, 31 stycznia 2021
Byłam na koncercie… Koncert noworoczny „Niech kwitnie nadzieja w Nas”
Swiss Krosno zaprosiło na koncert noworoczny „Niech kwitnie nadzieja w Nas” w przestrzeni online, by i w tym roku nie robić wyjątku i zgodnie z 20-letnim zwyczajem firmy spotkać się w tym szczególnym czasie. Koncert była dedykowany pracownikom służby zdrowia oraz wszystkim zaangażowanym w walkę z koronawirusem.
środa, 20 stycznia 2021
Osiecka w TVP
Mam mieszane uczucia. Wstrzymywałam się z oceną serialu, czekając na jego rozwój. Zamierzeniem scenarzysty, reżysera, bo oni odpowiadają za całokształt, było powiedzieć prawdę do bólu o Osieckiej – takie mam odczucie po obejrzeniu połowy serialu.
poniedziałek, 4 stycznia 2021
Już nie chcę być księżniczką! "The crown"
Wiele osób polecało mi „The crown” już dawno. Ciągle jednak nie miałam czasu (zdecydowanie wolę seriale kilkuodcinkowe). Na całe szczęście przerwa świąteczno - noworoczna sprawiła, że spędziłam fascynujące godziny z królewską rodziną.