piątek, 4 marca 2016

Spotkanie z profesorem Jerzym Bralczykiem

Profesor Jerzy Bralczyk – autorytet w dziedzinie językoznawstwa, twórca wielu książek i skryptów, propagator poprawnej polszczyzny, a w rzeczywistości także…… miły, starszy, siwy pan . Dla nas, polonistek, spotkanie z profesorem było spełnieniem  jeszcze studenckich marzeń. Było więc pewne, że w czwartkowy wieczór zjawimy się w CK Zamek na wykładzie o…. zdaniach.

Jak pisze profesor Bralczyk: „Myślę, mówię, słucham, rozumiem – zdaniami. (…) Zebrane zdania bardzo wyraźnie istnieją w powszechnej świadomości Polaków, nie tylko w świadomości językowej. Zdania, które są przez nas wielu łatwo rozpoznawalne jako cytaty i które przy tym najczęściej coś o nas, Polakach, mówią – wprost lub pośrednio”.

Wydana w 2015 roku przez profesora Bralczyka książka „500 zdań polskich” stała się przyczynkiem do zbudowania – w ramach zainaugurowanego wykładem  programu #1050 – opowieści o kształtowaniu się tożsamości Polaków. Spotkanie nie było jednak typowym wykładem - była to pełna humoru i wdzięku pogawędka o tym, jak skomplikowany jest nasz język, zwłaszcza, gdy zaczynamy o nim…. myśleć.

No i w końcu wiemy!
Janek obszedł jezioro, a jezioro zostało obeszłe przez Janka!

Od dzisiaj w Zamku można również podziwiać nietypową instalację. Wystawa prezentuje, wybrane i opatrzone komentarzem przez prof. Jerzego Bralczyka, zdania przywoływane przez Polaków, cytowane w różnych okolicznościach i przez wielu łatwo rozpoznawane. Zdania pochodzące z naszej historii, literatury, kultury popularnej, opisujące stan naszej indywidualnej i zbiorowej świadomości, Do ich prezentacji na wystawie wykorzystany został nie tylko klasyczny nośnik w postaci kartki papieru, ale i współczesna instalacja wizualna.

Polecamy!


PS Kolejny raz przekonujemy się co to znaczy kontakt z człowiekiem mądrym, doświadczonym, życzliwym, autorytetem. Ta godzina z profesorem to była wielka przyjemność. O meandrach polszczyzny, piękną polszczyzną dowcipne rozprawianie.

Kasia i Małgosia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz