niedziela, 20 marca 2016

Czytelnictwo – raport za 2015 rok

Tegoroczna edycja badania Biblioteki Narodowej została przeprowadzona w listopadzie 2015 na próbie 3049 Polaków, którzy ukończyli przynajmniej 15 lat. Wywiady przeprowadzali ankieterzy w domach respondentów, zapisując ich odpowiedzi na komputerach. Jaki wynik? Lekturę co najmniej jednej książki w 2015 roku zadeklarowało 37% badanych.

Wydawałoby się, ze w zeszłym roku udało się zahamować spadkowy trend czytelnictwa, bo wtedy odsetek osób, które przeczytały w przeciągu roku przynajmniej jedną książkę wyniósł wtedy 41,7%. Niestety nastąpiło pogorszenie o 4,7 punktów procentowych. Przykre.

Czytanie jest praktyką społeczną. Jeśli rodzice nie czytają, dzieci też nie sięgają po książkę, bowiem czytanie się dziedziczy. Nawyku czytania uczymy się w grupach, zwłaszcza w rodzinie, klasie szkolnej i środowisku bliskich znajomych. Okazuje się, że ci, którzy czytają prasę, sięgają także po książkę. Jeżeli ktoś nie czyta, to nie czyta niczego.
Najtrudniej jest w środowisku o niskim kapitale kulturowym. Brak przykładu ze strony rodziny można zastąpić tylko pracą nauczycielską, troska o czytanie lektur i popieranie czytelnictwa dla przyjemności. Dużą rolę mają do odegrania biblioteki, zwłaszcza te gminne, małomiasteczkowe oraz inicjatywy w sieci, blogi, serwisy, których celem jest propagowanie czytelnictwa, jak chociażby  http://3telnik.pl/
Pośród wielu wpisów znajdziecie tam recenzje nowych pojawiających się tytułów, oryginalne spojrzenia na znane wielu książki, artykuły podejmujące problematykę czytelnictwa w Polsce, wywiady i relacje z wydarzeń kulturalnych. A jednym z najświeższych tekstów jest przypomnienie o „Harrym Potterze i Zakonie Feniksa” J.K. Rowling, tak ukochanym przez naszych uczniów..
Polecamy uwadze  serwis: http://3telnik.pl/


                                                                                  Małgosia i Kasia

1 komentarz:

  1. Miło zostać poleconym przez nauczycielki starej szkoły :) oby książki docierały do jak najszerszego grona!
    Agnieszka z zespołu 3telnik.pl

    OdpowiedzUsuń