środa, 16 marca 2016

Niezwykłe spotkanie z poezją - relacja z „Popołudnia z poezją"

Analizowanie poezji jest wizytówką lekcji polonistycznych, kwintesencją humanizmu. Aby przystąpić do wspólnego zastanawiania się nad sensem poszczególnych wierszy, dobrze je najpierw czytać na głos i wsłuchiwać się w ich ton. Taka właśnie nietypową lekcją było Popołudnie z poezją" zorganizowane dla rodziców i uczniów naszej szkoły.
Wszystko zaczęło się pytania: Czy tylko niektórzy lubią poezję? Zainspirowała do tego pytania Wisława Szymborska poprzez tekst swojego wiersza. Okazało się podczas przygotowań i samego spotkania, że nasze rozedrgane serca potrzebują kontaktu z pięknym słowem i poetyckim spojrzeniem na świat. Dzięki wyborom młodzieży mogliśmy posłuchać wierszy Juliana Tuwima, Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Jonasza Kofty, Adama Mickiewicza.

W drugiej części spotkania miałyśmy przyjemność przedstawić młodego poetę, gimnazjalistę, Damiana Maćkowiaka, który opowiedział o swojej twórczości, początkach pisania wierszy, inspiracjach i marzeniach.

Małgosia:
Mamy nadzieję, że przekonałyśmy  uczestników Popołudnia z poezją", że słowo ubrane w metaforę jest w życiu potrzebne. Może objaśniać świat, może koić nerwy, może wywoływać uśmiech.

Kasia:
Oby takie właśnie emocje spływały do ludzkich serc… 

Wszystkim przybyłym do Gimnazjum nr 5 dziękujemy za udział w I. Popołudniu z poezją", za zainteresowanie, za pozytywną energię. 
2 komentarze: