piątek, 28 października 2016

Jak pomóc dziecku w nauce tabliczki mnożenia?


To, że my uczyliśmy się głównie pamięciowo tabliczki mnożenia, nie znaczy, że nasze dzieci też prędzej czy później zapamiętają ten system cyfr. Pamiętajmy, że obecne pokolenie wyrasta w zupełnie innym świecie, pełnym obrazów, ikon, strumienia informacyjnego jaki proponują media internetowe.


Można zaproponować im takie metody opanowania tabliczki mnożenia, które w zależności od dziecka, uruchomią myślenie matematyczne, wspomogą naukę pamięciową lub utrwala właśnie ćwiczone operacje.

Metoda sensoryczna umożliwia wykorzystanie pamięci dotyku i inteligencji ręki. Wystarczy ćwiczyć z dzieckiem poszczególne działania, motywując do wykreślania ręka cyfr w pudełku z kasza manną, tak jakby to był ślad na piasku. Dzieci znają zabawę w zapisywanie słów na brzegu morza zanim fala zmyje ślad i powtarzanie zapisanego słowa. Mózg dziecka ma zapamiętać działanie i prowadzenie ręki jak w zapisie.

Znana jest także bajkowa tabliczka mnożenia, czyli metoda, która wykorzystuje elementy storytellingu do budowania skojarzeń dziecka pomiędzy zwierzęcym bohaterem, historią a działaniem matematycznym, wynikiem mnożenia. Za pomocą bajek, które zostały zgromadzone na płycie CD, dziecko uczy się mimowolnie zapamiętywać wyniki działań tabliczki mnożenia, bowiem zwierzęta mają przypisane cyfry. Pomoc została opracowana przez rosyjskiego psychologa, a aktualnie wdrażana na rynek polski. Dodatkowo dzięki metodzie, dziecko kształtuje pamięć, uwagę oraz koncentrację. Zestaw do wprowadzania tej metody jest dostępny w sklepach internetowych i zawiera płytę CD, podręcznik dla nauczyciela/rodzica, zeszyt ćwiczeń dla dziecka, karty formatu A4 dla nauczyciela/rodzica, 29 kart dla dziecka.

Podobną metodą obrazową jest stworzenie tabeli kolorów bądź symboli, by zauważyć powtarzalność wyników mnożenia. W umyśle dziecka kodują się obrazy podobne w kształcie do cyfr arabskich.  Podczas odszukiwania z pamięci wyniku dochodzi do deszyfracji zapamiętanych w umyśle obrazów.

Pozostaje jeszcze bardzo lubiana metoda palcowa wykorzystywana do nauki tabliczki mnożenia przez 9 i z nią też warto zapoznać dziecko, by mogło korzystać z palcowych” podpowiedzi.Na rynku jest masa gier memo, puzzli z tabliczką mnożenia i warto wykorzystywać każdą możliwość dotarcia do wyobraźni  dziecka.

Małgosia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz