piątek, 29 grudnia 2017

Imiesłowowy zawrót głowy

Imiesłowy – temat niełatwy, przez uczniów uważany za zupełnie niepotrzebny. Nie ukrywam -  to były trudne lekcje.

Część rzeczy trzeba po prostu zapamiętać – podział imiesłowów, zasady ich tworzenia, aspekt czasownika, odpowiednie końcówki. Pomocą okazał się znany portal społecznościowy. „Przemyślawszy, mówiąc szczerze, w polskie imiesłowy wierzę” – to nawa profilu, na którym uczniowie mogli znaleźć wszystkie niezbędne informacje, obejrzeć ciekawe filmiki, przeczytać wywiady ze znanymi językoznawcami. Wszystko napisane prostym, zrozumiałym językiem. Projekt realizowany w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2016”, powstał z doświadczenia Stowarzyszenia „Obywatele Obywatelom” i jego członków z przeprowadzonych licznych warsztatów dziennikarskich, zarówno dla osób dorosłych, jak i dla młodzieży, z których wynikało, że jednym z najczęściej spotykanych i najbardziej uporczywie powracających typów błędów językowych jest właśnie niepoprawne budowanie i użycie konstrukcji składniowych z imiesłowowymi równoważnikami zdania.

W celu lepszego zapamiętania imiesłowów oczywiście zastosowaliśmy myślografię, a także „ludzikową zabawę” – uczniowie musieli nazwać jak najwięcej czynności ukazanych na ilustracji oraz utworzyć od nich wszystkie możliwe imiesłowy (inspiracja – pani Sylwia Oszczyk).Na innym zaprzyjaźnionym blogu - http://polskipogodzinach2.blogspot.com - znalazłam z kolei ciekawe „imiesłowowe bajki”.

Imiesłowy herbu Przymiotnikowe
Głową rodziny jest mama, Pani Czasownikowa. Swego czasu, mimo sprzeciwu rodziny, która nie chciała dopuścić do takiego mezaliansu, wyszła za mąż za Pana Przymiotnika. Na świat przyszły bliźnięta: Imiesłów Czynny i Imiesłów Bierny. Rodzice przekazali im, co mieli najlepszego: mama - zamiłowanie do czynności, ojciec - otwartość na zmiany. Synowie czują się dobrze w każdym przypadku, każdym rodzaju i każdej liczbie.

Bracia różnili się charakterem: Czynny był dzieckiem ruchliwym - skaczącym, biegającym, pływającym, uwielbiającym rywalizację, wystawiającym na ciężką próbę cierpliwość rodziców. Wszędzie było go pełno. Bierny okazywał większy szacunek dla energii:  umyty, uczesany, zapięty po samą szyję oddawał się temu, co lubił najbardziej - leniuchowaniu. Imiesłowy herbu Przysłówkowe
Głową rodziny jest mama, Pani Czasownikowa, siostra bliźniaczka pani Czasownikowej Przymiotnikowej. I tu coś nowego! Jej wybrankiem został Pan Przysłówek. Na świecie pojawili się bliźniacy: Imiesłów Współczesny i Imiesłów Uprzedni.

Współczesny znany był ze swej podzielnej uwagi: jednoczesne wykonywanie dwóch czynności nie stanowiło dla niego najmniejszego problemu. Mógł odrabiać lekcje, słuchając jednocześnie muzyki, robić kanapkę, rozmawiając przez telefon z najlepszym kumplem, brać prysznic, śpiewając arie z „Barona cygańskiego”, itp. Uprzedni z przerażeniem przyglądał się poczynaniom brata. W jego świecie najpierw należało zamknąć jedną sprawę, a dopiero później rozpocząć drugą. Uprzedni zasiadał więc przed telewizorem, odrobiwszy uprzednio lekcje. Wychodził do szkoły , najadłszy się wcześniej na zapas.

 Zagadnienie wymagało naprawdę wielu ćwiczeń i z pewnością wraz z moimi siódmoklasistami będziemy do imiesłowów wracać.

Kasia 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz