piątek, 28 kwietnia 2017

Co się kryje pod słowem zakamarki ?

Zakamarki to miejsca trudno dostępne, ukryte, głębokie zakątki. Ale jest to także nazwa wydawnictwa, które zyskuje z roku na rok coraz większą grupę czytelników.

Powstało w Poznaniu w 2007 roku. Początkowo należało do szwedzkiej grupy wydawniczej Norstedts i w szwedzkim podejściu do czytelnictwa znaleźli swój sposób na zaistnienie w branży. Wydawnictwo „wypuszcza” na rynek ciekawe pozycje przetłumaczone z j. szwedzkiego, pięknie wydane. Wizytówka „Zakamarków” jest seria „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” i ona kompletuje się na dziecięcych półkach.

Ciekawą ofertą wydawnictwa są pozycje, które w intrygujący sposób podejmują trudne zagadnienia filozoficzne. Kształt książek „Dzieci Filozofują” Oscara Brenifiera jest zaskakujący, bowiem ilustracja w idealny sposób spaja się z krótkim tekstem, by w głowie czytelnika zakiełkowała refleksja.
Ten atrakcyjny dla młodych ludzi sposób komunikacji (obraz + tekst) jest bardzo inspirujący. Zmusza do myślenia, zastanawia, prowokuje dyskusję.


Na uwagę zasługują pozycje podejmujące problem akceptacji inności przez środowisko. „Inni niż wszyscy” to opowieść o chłopcu z zespołem Aspergera. Książka  oswaja czytelników z nietypowym zachowaniem i uczy tolerancji.


Pisałyśmy już wiele o pomysłach Szwedów na popularyzację czytelnictwa, teraz spotykamy się z wydawnictwem, które w swych wyborach sugeruje się sprawdzonymi szwedzkimi pomysłami. Książki opracowywane przez „Zakamarki” to nowoczesne pod względem wydawniczym, ciekawe problemowo pozycje, które nie trzymają młodego czytelnika z dala od współczesnych pytań i problemów, a wręcz przeciwnie szukają formy najlepszej do przekazania dzieciom tych ważnych spraw.


Małgosia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz