niedziela, 22 listopada 2015

25 listopada – Katarzyny, Erazma, Kasjana. Wszystko, co chcecie wiedzieć o Katarzynie…

Katarzyna to imię pochodzenia greckiego, od słowa katharos i oznacza: czysta, dziewicza, bez skazy. W Polsce występuje od XIII wieku.

 Katarzyna ma zadatki na oddaną żonę, kochającą matkę i perfekcyjną gospodynię. Jej duma i wyniosłość trzymają adoratorów raczej na dystans, mało który wierzy bowiem, aby miał u niej szanse. Sama tak bardzo potrafi idealizować wymarzonego mężczyznę, iż spotkanie go kiedykolwiek wydaje się mało prawdopodobne. Ten, kto chce ją zdobyć musi odnaleźć klucz do jej wnętrza i walczyć o jej względy. Życie z Katarzyną wymaga wiele cierpliwości i opanowania, aby nie przerodzić się w pole bitwy.
Katarzyna cieszy się szacunkiem i uznaniem, ponieważ jest dynamiczna, pełna życia, a przede wszystkim uczciwa i szlachetna. Zdecydowanie piętnuje dwulicowość, krętactwo i kłamstwo. Katarzyna lubi otaczać się ludźmi, ale przyjaciół dobiera ostrożnie i ma ich niewielu. Ceni sobie wolność, ale też jest przywiązana do wspomnień i pamiątek. Pragnie być samodzielna, ale czuje potrzebę pomocy ze strony kogoś o silniejszej osobowości. Pociąga ją nowa moda i nowe style życia, a jednocześnie boją się postępować inaczej, niż uczyły mamy czy babcie. Po mniej lub bardziej niespokojnej i burzliwej młodości zaczynają przeważać wpisane w to imię wpływy harmonii i Katarzyna stopniowo staje się zwolenniczką porządku, jasnych reguł życiowej gry, a nawet zaczyna się skłaniać ku tradycji i pewnemu konserwatyzmowi. Nie czują się jednak do końca "udomowiona", lubi demonstrować swoją niezależność i wolność poglądów. Zwykle imię to jest wskaźnikiem dużej inteligencji i żywego umysłu. Katarzynie  z natury wiedza łatwo wchodzi do głowy, choć może się bronić przed etykietą prymuski i intelektualistki. W ogóle natura Katarzyn jest kapryśna i często nieobliczalna. Najlepiej czują się u boku silnych mężczyzn, którzy dają im poczucie bezpieczeństwa.
 Katarzyna jest osobą szczerą i pracowitą, jednak nie zawsze ma wystarczająco dużą motywację, aby doprowadzić przedsięwzięcia do końca. Osiągnięcie efektu dodaje jej skrzydeł. Należy pamiętać, iż Katarzyna niechętnie podporządkowuje się jakimkolwiek nakazom i zakazom. Jest za to bardzo bystra i błyskotliwa, dzięki czemu łatwo może osiągnąć wysoką pozycję zawodową. Świetnie radzi sobie jako pisarka, dziennikarka, nauczycielka, prezenterka, modelka.

Znani imiennicy:
Katarzyna Bujakiewicz – aktorka
Katarzyna Cerekwicka – piosenkarka
Katarzyna Cichopek – dziennikarka i aktorka
Katarzyna Dowbor – prezenterka telewizyjna
Katarzyna Figura – aktorka
Katarzyna Glinka – aktorka
Katarzyna Klich – piosenkarka
Katarzyna Nosowska – piosenkarka
Katarzyna Skrzynecka – aktorka
Catherine Zeta-Jones – aktorka

Przysłowia i powiedzonka:
Katarzyny dzień jaki, cały grudzień będzie taki.
 Jak się Katarzyna głosi, tak się Nowy Rok nosi.

Źródło: http://miastodzieci.pl/imie/130:katarzyna-znaczenie-imienia
http://magia.onet.pl/imiennik/katarzyna,113.html
Katarzyna i Małgosia


1 komentarz: