wtorek, 17 listopada 2015

Więcej teatru w TVP!

 Wczoraj, po dłuższej przerwie w poniedziałkowych wieczorach teatralnych adaptacja telewizyjna „Dam i huzarów” w reżyserii Krystyny Jandy. Cudownie kostiumowa i scenograficzna, mistrzowsko aktorska i  zabawna.

To jest świat, którego nie ma, ale jest tak piękny, tak uczciwy w swoich zasadach, że warto go pokazywać – uważa Sławomir Orzechowski, odtwórca roli rotmistrza.

To prawda. Jest coś magicznego we fredrowskich komediach. Charakterystyczne wizerunki i głosy tworzą rzeczywistość tak samo groteskową jak i zwyczajną, i ludzką.  Czy tego świata nie ma? Te babskie gierki i podchody, te męskie upory i dumy… Pytania: czy to uchodzi?  Tak młoda z tak starym? Obliczenia, kto ile ma lat… Czy to nie współczesne? A wszystko w cudownych okolicznościach przyrody,  z psem biegającym pomiędzy nogami, kurą spacerującą brzegiem stołu, wiatrem rozwiewającym kosmyki włosów aktorek i stroszącym huzarskie wąsy… Naturalne wnętrza i plenery dworu szlacheckiego w Brześcach.
Chcemy więcej! Chcemy ambitnie! Chcemy lekko!
Chcemy klasyczne tytuły i współczesne sztuki w Teatrze TV!
Kasia&Małgosia

źródło: http://www.tvp.info/22624663/to-jest-swiat-ktorego-nie-ma-teatr-telewizji-zaprasza-na-damy-i-huzary

1 komentarz:

  1. Niezawodny Fredro. Sposób gry jednego z głównych bohaterów cały czas przywoływał mi na myśl Jego "mniej ambitną" rolę :-)

    OdpowiedzUsuń