niedziela, 17 stycznia 2016

Rocznica śmierci Czesława Niemena

Czesław Niemen był jedną z najwybitniejszych postaci polskiej piosenki.
Sukces, jaki odniósł, szczególnie po wyśpiewaniu w Opolu piosenki „Dziwny jest ten świat”, nie podobał się ówczesnej władzy. Odważny i wszechstronny artysta w swoich tekstach pisał o sprawach najważniejszych, a dla komunistycznego systemu był zwyczajnie niebezpieczny. Niemen zmarł 17 stycznia 2004 roku. Był artystą wszech czasów, który po śmierci doczekał się już wielu pomników, a grono fanów jego twórczości wciąż rośnie. Mimo, że od śmierci Czesława Niemena upłynęło już tyle lat, jego utwory są wciąż popularne, słuchane, uwielbiane i coverowane.Kasia i Małgosia


W zeszłym roku wraz z uczestnikami „POPkulturalnych rozmów" obejrzałam film „Sen o Warszawie" w reżyserii Krzysztofa Magowskiego - pierwszy pełnometrażowy film biograficzny o Niemenie. Okazją do jego realizacji stała się 10. rocznica śmierci charyzmatycznego artysty, zmarłego w styczniu 2004 roku. W filmie wykorzystano wiele nieznanych dotąd materiałów archiwalnych, które rzucają nowe światło na życie Niemena. Opowiadają o nim barwnie członkowie jego rodziny, zaprzyjaźnieni muzycy, krytycy, dziennikarze muzyczni – w sumie ponad 50 osób – a wszystko to na tle meandrów polityki kulturalnej PRL-u, odpowiedzialnej za zmienne losy jego kariery i recepcji jego twórczości w zależności od sympatii ówczesnych władz i krytyki. Film jest bogato ilustrowany muzyką Niemena, wybranego w 1999 roku w plebiscycie tygodnika „Polityka” na wykonawcę wszech czasów. Był człowiekiem-instytucją, jednym z nielicznych, którzy tworzyli nieprzerwanie dla czterech generacji Polaków. Jego twórczość nie tylko tworzy kanon polskiej piosenki i stanowi nieustającą inspirację dla młodszych artystów, a muzykę rozrywkową podniosła do rangi prawdziwej sztuki, ale i wrosła w polską kulturę popularną (film Magowskiego otwiera scena, gdy znad stadionu klubu Legia Warszawa niesie się chóralny śpiew kibiców: „Mam tak samo jak ty, miasto moje a w nim: najpiękniejszy mój świat, najpiękniejsze dni…”).
Fani muzyka przypomnieli sobie jego najważniejsze przeboje, a starsi widzowie – własną młodość. Gimnazjaliści byli zachwyceni.
Kasia


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz