poniedziałek, 18 stycznia 2016

Fotografia prasowa materiałem edukacyjnym

Najczęściej na swoich lekcjach, czy też przy projektach, by zderzyć literaturę ze sztuką wizualną wykorzystuję fotografię prasową. Kolejne edycje Word Press Photo dają masę materiałów do wykorzystania podczas zajęć edukacyjnych. Jesteśmy z moimi klasami co roku na wystawie WPP i  co roku wychodzimy z nowymi refleksjami, inspiracjami.
Przede wszystkim na uczniach szkoły sportowej, a takich mam pod opieką, od zawsze robią wrażenie zdjęcia z kategorii Sport. Tak było w 2013 roku, kiedy nagrodzono cykl zdjęć z olimpiady w Londynie autorstwa Australijczyka  Chrisa Mc Gratha. Zdjęcia te pokazują emocje związane z rywalizacją przy użyciu bardzo pięknej formy. Wszystkie zdjęcia z tego cyklu były zrobione z perspektywy ptasiej i są pewnego rodzaju obrazem wizualnym, kolorystyczną mozaiką.


Włoch Andrea Baldini cieszy się po zwycięstwie  z  Yuki Ota, reprezentantem  Japonii.


W ciągu ostatnich 12 lat Chris Mc Grath fotografował liczne imprezy sportowe, takie jak FIFA World Cup, Rugby World Cup, MLB World Series, Super Bowl, Daytona 500, US Open Golf, liczne US Open i Australian Open Wielki Slams , także Igrzyska Paraolimpijskie i cztery igrzyska olimpijskie, w tym Igrzyska Olimpijskie w 2012. Podejmował się również rejestracji fotograficznej tsunami, które nawiedziło Azję w 2004 roku, wyborów prezydenta USA Baracka Obamy. 

Choe Un-Gyong  z Pólnocnej Korei  walczy z Moniką Michalik  z Polski  (zapasy, waga 63 kg ) Rikke Skov z Danii podaje piłkę podczas meczu w eliminacjach  ze  Szwecją w piłce ręcznej kobiet. Dania wygrała mecz 21-18.


Zawsze z podobnym zaangażowaniem uczniowie opowiadają o dynamizmie i pięknie tych zdjęć. Nie byłoby tak pięknych fotografii gdyby nie piękno samego sportu, rywalizacji, walki człowieka z własnymi ograniczeniami. Na zdjęciach widać adrenalinę, determinację, ale i podporządkowanie pewnym zasadom, regułom dyscypliny. Zdjęcia można też analizować od strony wizualnej, poddając analizie kompozycję, kolorystykę, by odnaleźć  przesłanie cyklu zdjęć. Rejestrowanie wydarzenia sportowego nie jest jedynym zamierzeniem fotografa,  także ukazanie piękna sportu, swoistego katharsis, które przeżywamy, gdy sami angażujemy się w sportową walkę i gdy obserwujemy sportową rywalizację.

Małgosia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz