poniedziałek, 2 grudnia 2024

Deichman Bjørvika biblioteką przyszłości

 

Pisałyśmy już na blogu wielokrotnie o czytelnictwie, bibliotece, książkach. Trudno zaprzeczyć tezie, że prym w tej dziedzinie wiodą Skandynawowie. Jeden z wpisów dotyczył biblioteki Tio Tretton w Sztokholmie dla nastolatków, a dziś przenieśmy się do Norwegii.

niedziela, 1 grudnia 2024

„Don Kichot 2.0” - współczesna wersja historii o błędnym rycerzu


Andrzejkowy wieczór w teatrze? Dlaczego nie! Tym razem wybrałam się na spektakl „Don Kichot 2.0” Konrada Dworakowskiego (dla którego to drugie spotkanie z Don Kichotem) w Teatrze Animacji w Poznaniu, który okazał się bardzo odważnym i współczesnym podejściem do klasycznej historii o rycerzu bez nadziei. Reżyseria i inscenizacja, zainspirowane nie tylko literackim pierwowzorem Miguela de Cervantesa, ale także współczesnymi wyzwaniami i pytaniami o naszą rzeczywistość, stworzyły niebanalne widowisko, które łączy w sobie elementy klasyki i nowoczesnej techniki teatralnej.

środa, 27 listopada 2024

Musicalowa magia, teatralna energia – wielka gala w ramach Festiwalu „Czas na Teatr”

 

Zapewne nikogo nie zdziwi fakt, że skoro kocham teatr, musicale i Teatr Muzyczny, nie mogło mnie więc zabraknąć na Gali Musicalowej w ramach Festiwalu „Czas na Teatr”, na której ogłoszono zwycięzców Plebiscytu Musicalowego.

sobota, 16 listopada 2024

Młodzieżowe Słowo Roku 2024


Wydawnictwo Naukowe PWN, jak co roku, zaprezentowało finałową grupę słów i wyrażeń w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024.

czwartek, 14 listopada 2024

Co trzeba wiedzieć o Poznaniu? Informacje przydatne do lekcji o „małej ojczyźnie”

 

Oczywiście jest sporo pozycji o Poznaniu, z których korzystamy na lekcjach humanistycznych, ale to pozycja wyjątkowa, bo traktuje o przedsiębiorczości i kreatywności poznaniaków.

wtorek, 29 października 2024

czwartek, 24 października 2024

Zawsze i na zawsze genialny Młynarski!

 

Twórczość Wojciecha Młynarskiego jest nie do podrobienia. Trudną, czasami pozbawioną sensu rzeczywistość artysta opisywał lekko i dowcipnie. Mistrz puenty, pisał dla największych. Jego teksty nuciła cała Polska, od „Jesteśmy na wczasach”, „W Polskę idziemy” aż po „Kocham Cię życie!”. Nic co wyszło spod pióra Wojciecha Młynarskiego nie traci ze swojej aktualności, to wiersze poza czasem, zawsze w punkt. 

niedziela, 13 października 2024

Nasz blog ma już 9 lat!

 

9 urodziny bloga! Przez ten czas na blogu pojawiło się 740 wpisów, a my nie zamierzamy się zatrzymywać! Zachęcamy do polubienia naszego profilu na FB! Październik to również tradycyjnie podsumowanie minionego roku.

sobota, 12 października 2024

Objawienie ostatnich miesięcy - Jakub Józef Orliński

Chociaż znały go największe światowe sceny operowe, szeroka publiczność, w tym polska, zobaczyła go dopiero podczas uroczystości rozpoczęcia olimpiady w Paryżu. Deszcz lał z nieba, organizatorzy rezygnowali z kolejnych punktów programu, a śpiewak czekał na swój występ i choć z ograniczoną częścią taneczną, oczarował swoim chłopięcym urokiem i głosem. Ruszyły wyszukiwarki i okazało się, że kontratenor i jednocześnie b-boy jest wielokrotnie nagradzanym artystą, nazwanym przez „New Yorker” „Justinem Timberlake’em opery”, ze względu na swoje charyzmatyczne występy, emocjonalne i wplatające do utworów barokowych elementy tańca. Orliński podchodzi do swoich wykonań w swobodny sposób, bawi się kompozycją, nie tracąc magii oryginału.

piątek, 27 września 2024

Serial „1670” na lekcji języka polskiego

 

Kontreformacja i rola Kościoła, sarmatyzm w każdej postaci, sejmiki, liberum veto, warunki życia w Polsce w XVII wieku to tematy, które przewijają się na lekcjach przy okazji omawiania epoki baroku. Nie są to niestety tematy porywające licealistów. Serial „1670” może jednak pomóc zainteresować uczniów.