piątek, 28 kwietnia 2023

List do maturzystów

 

Poznań, 28.04.2023 r.

Kochani Uczniowie! Moi Maturzyści!

Walt Disney mawiał: „Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz tego dokonać”. Marzcie więc i dokonujcie rzeczy niemożliwych. Miejcie odwagę być kreatywnymi i wytrwałymi, wystarczy bowiem w odpowiedni sposób pokierować swoimi umiejętnościami i wykorzystywać mocne strony, by osiągnąć naprawdę wiele! Teraz, kiedy już wystawiłam Wam oceny, stwierdzam z całą odpowiedzialnością za moje słowa – matura to nie wszystko!

środa, 26 kwietnia 2023

Sprawdzam po raz dziewiąty! Metoda króla boksu

Za każdym razem, kiedy R. Kotarski opisuje kolejną metodę uczenia, przeczytać możemy masę ciekawostek, a tym razem na temat Muchamada Ali, znanego boksera, który zasłynął prędkością, gracją na ringu przy potężnej sile uderzenia. Jego trening był dokładnym przeciwieństwem „uczenia blokowego”, które dominowało wtedy w sporcie, ale także w wielu dziedzinach artystycznych. Chodziło o powtarzanie jakiegoś elementu do znudzenia, by dojść do perfekcji.

sobota, 15 kwietnia 2023

Sprawdzam po raz ósmy! Metoda majstersztyku

 

Zwyczaj tworzenia rzemieślniczego majstersztyku w ramach egzaminu czeladniczego stal się dla Radka Kotarskiego pretekstem do argumentowania, że własna notatka, notatka na bazie innej jest najlepszym sposobem na opanowanie materiału.

środa, 5 kwietnia 2023

Polonistki po godzinach - Koncert Muzyki Filmowej i Epickiej - Visual Concert

 

2 godziny doenergetyzowania oraz wzruszeń na Koncercie Muzyki Filmowej i Epickiej - Visual Concert. Co to znaczy pełna orkiestra, wiedzą doskonale wielbiciele muzyki symfonicznej… Dźwięki docierają do trzewi i powodują silne emocje. Spotkanie z  Cooperate Orchestrą i Chórem Akademickim UAM pod batutą Adama Domurata  przywołało z mojej pamięci znane filmowe muzyczne sekwencje. 

sobota, 1 kwietnia 2023

Sprawdzam po raz siódmy! Metoda papugi


Będzie o kodowaniu informacji przez powtarzanie, ale nie bierne powtarzanie, tylko takie, któremu towarzyszą emocje i takie, które odnosimy do siebie. Zawsze chodzi o głębsze przetwarzanie kodowanej informacji. To dlatego, zdaniem R. Kotarskiego i wymienionych przez niego badaczy, papugi szybciej uczą się przekleństw, niż prostych komunikatów.